| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Na podstawie danych z tabeli podatnik może w 2006 r. wpłacać zaliczki po 19 zł, nie składając jakichkolwiek deklaracji miesięcznych. Podstawa do wpłaty miesięcznych zaliczek będzie wynosiła 1200 zł × 19% = 228 : 12 = 19 zł.
Dochody wolne
Przy ustalaniu podstawy opodatkowania oraz określaniu dochodów wolnych zostały zniesione istniejące wcześniej ograniczenia w zeznaniu CIT-8, sprzeczne z przepisami ustawy.
Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania lub straty podatkowej nie uwzględnia się m.in. przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł są wolne od podatku. Jeżeli podatnik wykazał stratę na podstawie art. 7 ust. 2 updop i otrzymaną np. dotację z gminy zaliczył do przychodów, to powinien mieć możliwość wykazania w pełnej wysokości kwoty tej dotacji jako kwoty wolnej od podatku, a nie tylko do wysokości dochodu. Podatnicy, wykazując w formularzach podatkowych w pełnej wysokości dochody wolne od podatku, powinni tym samym wykazać rzeczywiście poniesioną stratę podatkową na „źródle opodatkowanym”, o której wysokość mogą obniżać dochody w latach następnych, według przedstawionych zasad.
Stawka podatku
Zmiana w 2004 r. polegała na jednorazowej obniżce stopy podatkowej aż o 8 punktów procentowych (z 27% do 19%). W przypadku podatników, u których rok podatkowy był inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2004 r., do końca przyjętego przez nich roku miały zastosowanie przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., w tym również w zakresie stawek podatkowych, zwolnień oraz odliczeń.
Przykład 4
Jeżeli rokiem podatkowym dla spółki z o.o. był okres od 1 grudnia 2003 r. do 30 listopada 2004 r., to przez ten cały rok podatkowy spółka miała obowiązek stosować stawkę podatku 27% i złożyć zeznanie za ten rok do końca lutego 2005 r. na wzorze CIT-8 (wariant 17), obowiązującym w 2003 r.
Ponadto od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje podwyższona, z 15% do 19% (art. 22 updop), stawka zryczałtowanego podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających w Polsce siedzibę. W tym przypadku celem podwyżki było ujednolicenie stawki podatku przyjętej dla opodatkowania dochodów z kapitałów. Uwzględniono również, że podatnicy, którzy osiągają dochody w Polsce i wykazują podatek według zasad ogólnych, mają nieograniczone w czasie prawo do odliczenia od tego podatku kwoty podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 23 updop).

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK