| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Na podstawie danych z tabeli podatnik może w 2006 r. wpłacać zaliczki po 19 zł, nie składając jakichkolwiek deklaracji miesięcznych. Podstawa do wpłaty miesięcznych zaliczek będzie wynosiła 1200 zł × 19% = 228 : 12 = 19 zł.
Dochody wolne
Przy ustalaniu podstawy opodatkowania oraz określaniu dochodów wolnych zostały zniesione istniejące wcześniej ograniczenia w zeznaniu CIT-8, sprzeczne z przepisami ustawy.
Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania lub straty podatkowej nie uwzględnia się m.in. przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł są wolne od podatku. Jeżeli podatnik wykazał stratę na podstawie art. 7 ust. 2 updop i otrzymaną np. dotację z gminy zaliczył do przychodów, to powinien mieć możliwość wykazania w pełnej wysokości kwoty tej dotacji jako kwoty wolnej od podatku, a nie tylko do wysokości dochodu. Podatnicy, wykazując w formularzach podatkowych w pełnej wysokości dochody wolne od podatku, powinni tym samym wykazać rzeczywiście poniesioną stratę podatkową na „źródle opodatkowanym”, o której wysokość mogą obniżać dochody w latach następnych, według przedstawionych zasad.
Stawka podatku
Zmiana w 2004 r. polegała na jednorazowej obniżce stopy podatkowej aż o 8 punktów procentowych (z 27% do 19%). W przypadku podatników, u których rok podatkowy był inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2004 r., do końca przyjętego przez nich roku miały zastosowanie przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., w tym również w zakresie stawek podatkowych, zwolnień oraz odliczeń.
Przykład 4
Jeżeli rokiem podatkowym dla spółki z o.o. był okres od 1 grudnia 2003 r. do 30 listopada 2004 r., to przez ten cały rok podatkowy spółka miała obowiązek stosować stawkę podatku 27% i złożyć zeznanie za ten rok do końca lutego 2005 r. na wzorze CIT-8 (wariant 17), obowiązującym w 2003 r.
Ponadto od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje podwyższona, z 15% do 19% (art. 22 updop), stawka zryczałtowanego podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających w Polsce siedzibę. W tym przypadku celem podwyżki było ujednolicenie stawki podatku przyjętej dla opodatkowania dochodów z kapitałów. Uwzględniono również, że podatnicy, którzy osiągają dochody w Polsce i wykazują podatek według zasad ogólnych, mają nieograniczone w czasie prawo do odliczenia od tego podatku kwoty podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 23 updop).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK