| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Przykład 5
W 2004 r. spółce z o.o. przyznano dywidendę w kwocie „brutto” 10 000 zł, od której spółka akcyjna wypłacająca dywidendę (płatnik) potrąciła podatek w wysokości 1900 zł. Spółka z o.o. z prowadzonej działalności usługowej wykazała dochód za 2004 r. w wysokości 40 000 zł, od którego naliczyła podatek według stawki 19% w kwocie 7600 zł.
Przychody
Przy zmianach w zakresie kwalifikacji przychodów – w stosunku do 2003 r. – ustawodawca wprowadził dodatkowy przepis, na podstawie którego do przychodów zalicza się równowartość rozwiązanych lub zmniejszonych rezerw, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 27 updop, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów. W świetle tego ostatniego przepisu do kosztów mogą być zaliczone wyłącznie rezerwy, jeżeli obowiązek ich tworzenia w ciężar kosztów wynika z innych ustaw, jednak nie zalicza się do tych kosztów rezerw utworzonych na podstawie ustawy o rachunkowości. Uregulowania po stronie przychodów miały na celu uzupełnienie oraz uporządkowanie w zakresie rozliczeń uprzednio dokonanych obciążeń kosztów podatkowych po ustaniu przyczyn, dla których dokonano tych obciążeń. Została bowiem utrzymana zasada, że skutki wynikające z rozwiązania rezerw lub na przykład ustania przyczyn dokonania odpisów aktualizujących, wcześniej zaliczonych do kosztów podatkowych, realizuje się po stronie przychodów, a nie przez korektę kosztów uzyskania przychodów.
Zmianom uległy również przepisy regulujące wyłączenie z przychodów. W stanie prawnym obowiązującym w 2003 r. do przychodów nie zaliczało się umorzenia udziałów lub akcji w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia. Brzmienie tego przepisu mogło jednak budzić wątpliwości, czy każdy rodzaj umorzenia udziałów (akcji) objęty był jego zakresem. Jak wynika bowiem z Kodeksu spółek handlowych istnieje możliwość umorzenia dobrowolnego i umorzenia przymusowego. Nie było jednak uzasadnienia, aby różnicować skutki podatkowe w zależności od sposobu umorzenia udziałów lub akcji, ponieważ dochód zarówno z umorzenia dobrowolnego, jak i umorzenia przymusowego jest traktowany na jednakowych zasadach, jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. W wyniku zmian art. 12 ust. 4 pkt 3 updop zostało przyjęte, że do przychodów nie zalicza się umorzenia udziałów lub akcji, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji), w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK