| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Przykład 5
W 2004 r. spółce z o.o. przyznano dywidendę w kwocie „brutto” 10 000 zł, od której spółka akcyjna wypłacająca dywidendę (płatnik) potrąciła podatek w wysokości 1900 zł. Spółka z o.o. z prowadzonej działalności usługowej wykazała dochód za 2004 r. w wysokości 40 000 zł, od którego naliczyła podatek według stawki 19% w kwocie 7600 zł.
Przychody
Przy zmianach w zakresie kwalifikacji przychodów – w stosunku do 2003 r. – ustawodawca wprowadził dodatkowy przepis, na podstawie którego do przychodów zalicza się równowartość rozwiązanych lub zmniejszonych rezerw, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 27 updop, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów. W świetle tego ostatniego przepisu do kosztów mogą być zaliczone wyłącznie rezerwy, jeżeli obowiązek ich tworzenia w ciężar kosztów wynika z innych ustaw, jednak nie zalicza się do tych kosztów rezerw utworzonych na podstawie ustawy o rachunkowości. Uregulowania po stronie przychodów miały na celu uzupełnienie oraz uporządkowanie w zakresie rozliczeń uprzednio dokonanych obciążeń kosztów podatkowych po ustaniu przyczyn, dla których dokonano tych obciążeń. Została bowiem utrzymana zasada, że skutki wynikające z rozwiązania rezerw lub na przykład ustania przyczyn dokonania odpisów aktualizujących, wcześniej zaliczonych do kosztów podatkowych, realizuje się po stronie przychodów, a nie przez korektę kosztów uzyskania przychodów.
Zmianom uległy również przepisy regulujące wyłączenie z przychodów. W stanie prawnym obowiązującym w 2003 r. do przychodów nie zaliczało się umorzenia udziałów lub akcji w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia. Brzmienie tego przepisu mogło jednak budzić wątpliwości, czy każdy rodzaj umorzenia udziałów (akcji) objęty był jego zakresem. Jak wynika bowiem z Kodeksu spółek handlowych istnieje możliwość umorzenia dobrowolnego i umorzenia przymusowego. Nie było jednak uzasadnienia, aby różnicować skutki podatkowe w zależności od sposobu umorzenia udziałów lub akcji, ponieważ dochód zarówno z umorzenia dobrowolnego, jak i umorzenia przymusowego jest traktowany na jednakowych zasadach, jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. W wyniku zmian art. 12 ust. 4 pkt 3 updop zostało przyjęte, że do przychodów nie zalicza się umorzenia udziałów lub akcji, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji), w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK