| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Sprzedaż krótka
Wprowadzone w 2004 r. uregulowania sprzedaży krótkiej odnoszą się do odpłatnego zbycia (sprzedaży) wyłącznie pożyczonych papierów wartościowych i późniejszego wydatku związanego z ich odkupieniem w celu zwrotu pożyczkodawcy (art. 12 ust. 4c oraz art. 15 ust. 1n updop). Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ustala się nie na dzień sprzedaży tych papierów, ale dopiero na dzień zwrotu pożyczonych papierów wartościowych lub na dzień, w którym miał nastąpić zwrot tych papierów wartościowych zgodnie z zawartą umową pożyczki. Kosztem uzyskania tego przychodu są wydatki poniesione na odkupienie papierów wartościowych w celu ich zwrotu. Przy analizowanej formie sprzedaży papierów wartościowych istotą podatkowych uregulowań jest zatem odroczenie (przesunięcie) daty ustalania skutków podatkowych, tj. przychodów i kosztów uzyskania tych przychodów wpływających bezpośrednio na dochód do opodatkowania.
Koszty uzyskania przychodów
W związku ze zmianami dokonanymi w 2005 r., polegającymi na wprowadzeniu kasowej zasady rozliczania m.in. kosztów wynagrodzeń (art. 16 ust. 1 pkt 57 updop), należy mieć na uwadze, że do wynagrodzeń zarachowanych w grudniu 2004 r. miały zastosowanie obowiązujące do 31 grudnia 2004 r. przepisy ustawy, zgodnie z którymi według zasady memoriałowej określone co do rodzaju i kwoty koszty zarachowanych wynagrodzeń obciążały dochód tego okresu, którego dotyczyły. W takim przypadku koszty zarachowane w grudniu powinny być wykazane w zeznaniu za 2004 r. Jeżeli natomiast wynagrodzenia (nagrody) nie mogły być znane co do kwoty na dzień 31 grudnia 2004 r., a zatem nie mogły być zarachowane do kosztów 2004 r., to wyłącznie w takim przypadku mogą być kosztem podatkowym w dacie ich faktycznego poniesienia w 2005 r.
Zwolnienia przedmiotowe
W 2004 r. zwolnienia od podatku związane m.in. z gospodarką mieszkaniową lub realizacją określonych w ustawie innych celów albo np. z tytułu otrzymanych dotacji zostały formalnie zniesione, ale przepisami przejściowymi przedłużono je o rok. W 2005 r. zwolnienia te, umiejscowione wcześniej w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł–4o, 4w, 6a, 6b, 7, 8, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop, w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r., zostały przedłużone o następne dwa lata.
Dla części podatników, w związku z przeznaczeniem dochodów na określone cele statutowe, podstawą do zwolnienia są przepisy ustawy bez czasowego ograniczenia tego zwolnienia. Korzystają z tego np. szpitale, szkoły, stowarzyszenia i fundacje (art. 17 ust. 1 pkt 4 updop). Dla pozostałych podatników przedłużono funkcjonowanie zwolnień przedmiotowych, przy czasowym ich ograniczeniu, poprzez odwołanie do skreślonych punktów art. 17 ust. 1 updop. Zwolnienia te zostały przedłużone na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r. i dodatkowo należy uwzględnić, że przy tych zwolnieniach stosuje się odpowiednio przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. w zakresie utraty prawa do zwolnienia. Jeżeli przedłużono zwolnienie z tytułu otrzymanych dotacji z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego, to koszty sfinansowane z tych dotacji w dalszym ciągu nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kowalski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK