| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Sprzedaż krótka
Wprowadzone w 2004 r. uregulowania sprzedaży krótkiej odnoszą się do odpłatnego zbycia (sprzedaży) wyłącznie pożyczonych papierów wartościowych i późniejszego wydatku związanego z ich odkupieniem w celu zwrotu pożyczkodawcy (art. 12 ust. 4c oraz art. 15 ust. 1n updop). Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ustala się nie na dzień sprzedaży tych papierów, ale dopiero na dzień zwrotu pożyczonych papierów wartościowych lub na dzień, w którym miał nastąpić zwrot tych papierów wartościowych zgodnie z zawartą umową pożyczki. Kosztem uzyskania tego przychodu są wydatki poniesione na odkupienie papierów wartościowych w celu ich zwrotu. Przy analizowanej formie sprzedaży papierów wartościowych istotą podatkowych uregulowań jest zatem odroczenie (przesunięcie) daty ustalania skutków podatkowych, tj. przychodów i kosztów uzyskania tych przychodów wpływających bezpośrednio na dochód do opodatkowania.
Koszty uzyskania przychodów
W związku ze zmianami dokonanymi w 2005 r., polegającymi na wprowadzeniu kasowej zasady rozliczania m.in. kosztów wynagrodzeń (art. 16 ust. 1 pkt 57 updop), należy mieć na uwadze, że do wynagrodzeń zarachowanych w grudniu 2004 r. miały zastosowanie obowiązujące do 31 grudnia 2004 r. przepisy ustawy, zgodnie z którymi według zasady memoriałowej określone co do rodzaju i kwoty koszty zarachowanych wynagrodzeń obciążały dochód tego okresu, którego dotyczyły. W takim przypadku koszty zarachowane w grudniu powinny być wykazane w zeznaniu za 2004 r. Jeżeli natomiast wynagrodzenia (nagrody) nie mogły być znane co do kwoty na dzień 31 grudnia 2004 r., a zatem nie mogły być zarachowane do kosztów 2004 r., to wyłącznie w takim przypadku mogą być kosztem podatkowym w dacie ich faktycznego poniesienia w 2005 r.
Zwolnienia przedmiotowe
W 2004 r. zwolnienia od podatku związane m.in. z gospodarką mieszkaniową lub realizacją określonych w ustawie innych celów albo np. z tytułu otrzymanych dotacji zostały formalnie zniesione, ale przepisami przejściowymi przedłużono je o rok. W 2005 r. zwolnienia te, umiejscowione wcześniej w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł–4o, 4w, 6a, 6b, 7, 8, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop, w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r., zostały przedłużone o następne dwa lata.
Dla części podatników, w związku z przeznaczeniem dochodów na określone cele statutowe, podstawą do zwolnienia są przepisy ustawy bez czasowego ograniczenia tego zwolnienia. Korzystają z tego np. szpitale, szkoły, stowarzyszenia i fundacje (art. 17 ust. 1 pkt 4 updop). Dla pozostałych podatników przedłużono funkcjonowanie zwolnień przedmiotowych, przy czasowym ich ograniczeniu, poprzez odwołanie do skreślonych punktów art. 17 ust. 1 updop. Zwolnienia te zostały przedłużone na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r. i dodatkowo należy uwzględnić, że przy tych zwolnieniach stosuje się odpowiednio przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. w zakresie utraty prawa do zwolnienia. Jeżeli przedłużono zwolnienie z tytułu otrzymanych dotacji z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego, to koszty sfinansowane z tych dotacji w dalszym ciągu nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK