| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Darowizny
Od 1 stycznia 2004 r. odliczeniu podlegają darowizny:
• na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu,
• na cele kultu religijnego – do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.
Odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:
1) osób fizycznych,
2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Podatnicy mogą dokonywać odliczeń darowizn na rzecz organizacji pozarządowych wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie; organizacje te nie muszą posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.
Odliczenia stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Podatnicy mogą dokonywać odliczeń darowizn na rzecz organizacji pozarządowych wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a organizacje te nie muszą posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.
W 2005 r. nie uległy zmianie zasady w zakresie odliczeń darowizn, zmieniły się bowiem wyłącznie obowiązki w zakresie ich dokumentowania na dodatkowym formularzu podatkowym CIT-D. Nowe rozwiązania dotyczą darowizn otrzymanych/przekazanych od 1 stycznia 2005 r., a zatem darowizny będą w ten sposób dokumentowane dopiero w terminach do złożenia zeznań za 2005 r.
W ramach pozostałych odliczeń od dochodu w 2004 r. zostało zniesione odliczenie z tytułu zatrudniania osób pozbawionych wolności, w związku ze skreśleniem art. 18 ust. 1 pkt 5 updop oraz art. 9 ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności.
Kredyt podatkowy
W 2004 r. dostosowano wzór zeznania CIT-8 do uregulowań w zakresie tzw. kredytu podatkowego, tj. zwolnienia z obowiązku wpłat zaliczek i składania deklaracji, o którym mowa w art. 25 ust. 11–16 updop. W 2004 r. w ustawie nie dokonano zmian zasad stosowania kredytu podatkowego, który został wprowadzony w 2003 r., ale ponieważ możliwość zwolnienia z wpłat zaliczek i składania deklaracji może mieć miejsce dopiero w roku podatkowym następującym po roku, w którym podatnicy (tzw. mali przedsiębiorcy) rozpoczęli prowadzenie działalności, konieczne stało się uwzględnienie tych zasad w zeznaniu CIT-8 za 2004 r.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK