| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Możliwość skorzystania z kredytu podatkowego dotyczy roku podatkowego następującego bezpośrednio po:
1) pierwszym roku podatkowym – w przypadku gdy ten rok podatkowy trwał co najmniej pełnych 10 miesięcy kalendarzowych, albo
2) drugim roku podatkowym – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1.
Przykład 7
Spółka z o.o. Y rozpoczęła działalność w styczniu 2003 r. Rok podatkowy spółki pokrywał się z rokiem kalendarzowym. Pierwszy rok podatkowy trwał do 31 grudnia 2003 r., a zatem co najmniej 10 miesięcy. Spółka w 2004 r. skorzystała z kredytu podatkowego. Składając zeznanie za 2004 r. w poz. 19 CIT-8 powinna zaznaczyć kwadrat 1.
W zeznaniu tym spółka wykaże należny podatek, ale go nie zapłaci. W 2005 r. i kolejnych czterech latach podatkowych spółka oprócz należnego podatku za te lata będzie zobowiązana dodatkowo uiszczać po 20% podatku należnego za rok podatkowy objęty zwolnieniem z zaliczek, co zostało uwzględnione w znowelizowanych wzorach formularzy w poz. 50.
Podatnicy korzystający z kredytu podatkowego mają obowiązek złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym korzystali z tego zwolnienia. W ramach jego spłaty są obowiązani przede wszystkim do uiszczenia należnego podatku za rok objęty tym zwolnieniem w pięciu kolejnych latach podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym korzystali ze zwolnienia – w wysokości 20% należnego podatku wykazanego w zeznaniu składanym za rok objęty zwolnieniem. Raty podatku będą płatne w terminach określonych dla zeznania rocznego.
Zamknięcie roku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych – zeznanie za 2004 r. osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą
Osoby fizyczne będące przedsiębiorcami lub wspólnikami spółek niemających osobowości prawnej osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, rozliczenia podatku dochodowego za 2004 r. dokonują na jednym z formularzy zeznań rocznych PIT-36 lub PIT-36L. Wzory tych formularzy wraz z ich załącznikami zostały określone w rozporządzeniu z 28 czerwca 2004 r., ogłoszonym w Dz.U. Nr 150, poz. 1576 z późn.zm.
Określony tym rozporządzeniem załącznik:
• do zeznania PIT-36 – PIT/O – wypełniają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (z tytułu darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń) lub od podatku (np. z tytułu ulgi uczniowskiej lub ulgi inwestycyjnej, o której mowa w przepisach ustawy z 19 grudnia 1975 r. o ulgach inwestycyjnych),
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »