| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Możliwość skorzystania z kredytu podatkowego dotyczy roku podatkowego następującego bezpośrednio po:
1) pierwszym roku podatkowym – w przypadku gdy ten rok podatkowy trwał co najmniej pełnych 10 miesięcy kalendarzowych, albo
2) drugim roku podatkowym – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1.
Przykład 7
Spółka z o.o. Y rozpoczęła działalność w styczniu 2003 r. Rok podatkowy spółki pokrywał się z rokiem kalendarzowym. Pierwszy rok podatkowy trwał do 31 grudnia 2003 r., a zatem co najmniej 10 miesięcy. Spółka w 2004 r. skorzystała z kredytu podatkowego. Składając zeznanie za 2004 r. w poz. 19 CIT-8 powinna zaznaczyć kwadrat 1.
W zeznaniu tym spółka wykaże należny podatek, ale go nie zapłaci. W 2005 r. i kolejnych czterech latach podatkowych spółka oprócz należnego podatku za te lata będzie zobowiązana dodatkowo uiszczać po 20% podatku należnego za rok podatkowy objęty zwolnieniem z zaliczek, co zostało uwzględnione w znowelizowanych wzorach formularzy w poz. 50.
Podatnicy korzystający z kredytu podatkowego mają obowiązek złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym korzystali z tego zwolnienia. W ramach jego spłaty są obowiązani przede wszystkim do uiszczenia należnego podatku za rok objęty tym zwolnieniem w pięciu kolejnych latach podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym korzystali ze zwolnienia – w wysokości 20% należnego podatku wykazanego w zeznaniu składanym za rok objęty zwolnieniem. Raty podatku będą płatne w terminach określonych dla zeznania rocznego.
Zamknięcie roku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych – zeznanie za 2004 r. osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą
Osoby fizyczne będące przedsiębiorcami lub wspólnikami spółek niemających osobowości prawnej osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, rozliczenia podatku dochodowego za 2004 r. dokonują na jednym z formularzy zeznań rocznych PIT-36 lub PIT-36L. Wzory tych formularzy wraz z ich załącznikami zostały określone w rozporządzeniu z 28 czerwca 2004 r., ogłoszonym w Dz.U. Nr 150, poz. 1576 z późn.zm.
Określony tym rozporządzeniem załącznik:
• do zeznania PIT-36 – PIT/O – wypełniają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (z tytułu darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń) lub od podatku (np. z tytułu ulgi uczniowskiej lub ulgi inwestycyjnej, o której mowa w przepisach ustawy z 19 grudnia 1975 r. o ulgach inwestycyjnych),

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK