| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie roczne PIT i CIT

Rozliczenie roczne PIT i CIT

Zeznania podatkowe: Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2005 r. Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych w rozliczeniu za rok podatkowy są zobowiązani do złożenia zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku (jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym do 31 marca 2005 r.). Niniejsze opracowanie zawiera wzory formularzy podatkowych, które należy złożyć w obowiązującym ustawowym terminie, i przykłady ich wypełnienia.

Od wymienionych przychodów płatnicy pobrali zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 2097 zł od przychodów ze stosunku służbowego, 380 zł od zasiłku chorobowego, 5787 zł od przychodów ze stosunku pracy, 760 zł z umów zlecenia oraz 800 zł od przychodów z tantiem.
Państwo Matysiakowie zamierzają odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne (w przypadku pana Matysiaka jest to kwota 5613 zł, w przypadku jego żony – 11 226 zł), darowizny na cele kultu religijnego (ale uwaga, mimo że każda z osób podarowała kwotę 500 zł na budowę kościoła, kwota odliczenia nie może przekroczyć 350 zł zarówno u męża, jak i u żony) oraz 7500 zł, jakie pozostało z wydatków na budownictwo wielorodzinne na wynajem, które nie znalazły pokrycia w dochodach podatników uzyskanych w ubiegłych latach. Dodatkowo pani Matysiak odlicza kwotę 3000 zł w związku z opłaceniem opieki pielęgniarskiej w domu nad swoją niepełnosprawną mamą (pani Matysiak spełnia warunki do zastosowania ww. odliczenia w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej).
Z kolei od podatku państwo Matysiakowie zamierzają odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobrane przez płatnika (ów) w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru składki. W przypadku pana Matysiaka jest to w sumie kwota 3440 zł (w tym 1550 zł od świadczenia opodatkowanego ryczałtem), w przypadku jego małżonki – 3780 zł. Ponadto w zeznaniu PIT-37 za 2004 r. podatnikom przysługuje prawo do odliczenia od podatku 19% z wydatków, jakie ponieśli w 2004 r. na remont swojego mieszkania. Łącznie na ten cel wydali 24 000 zł, z czego jedynie 20 000 zł mają udokumentowane fakturami VAT. Co istotne, pierwsze podlegające odliczeniu wydatki remontowe podatnicy ponieśli już w 2003 r. (1800 zł), z tym że odliczenie z tego tytułu w całości nie znalazło pokrycia w podatku małżonków.
Dodatkowo w 2005 r., przed złożeniem wspólnego zeznania o wysokości dochodów uzyskanych w 2004 r., małżonkowie dokonali wpłaty na rachunek bankowy wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Wpłata wyniosła 150 zł.
(wzór wypełnienia znajduje się poniżej )
Oprac. Monika Rek
PIT-38
Dla zobrazowania sposobu sporządzenia nowego formularza zeznania podatkowego PIT-38, przeznaczonego do rozliczenia podatku dochodowego, według jednolitej 19-procentowej stawki podatku, z tytułu dochodu osiągniętego w 2004 r. z kapitałów pieniężnych, w tym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, posłużymy się przykładem pana Marka Markiewicza.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK