| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie roczne PIT i CIT

Rozliczenie roczne PIT i CIT

Zeznania podatkowe: Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2005 r. Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych w rozliczeniu za rok podatkowy są zobowiązani do złożenia zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku (jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym do 31 marca 2005 r.). Niniejsze opracowanie zawiera wzory formularzy podatkowych, które należy złożyć w obowiązującym ustawowym terminie, i przykłady ich wypełnienia.

Od wymienionych przychodów płatnicy pobrali zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 2097 zł od przychodów ze stosunku służbowego, 380 zł od zasiłku chorobowego, 5787 zł od przychodów ze stosunku pracy, 760 zł z umów zlecenia oraz 800 zł od przychodów z tantiem.
Państwo Matysiakowie zamierzają odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne (w przypadku pana Matysiaka jest to kwota 5613 zł, w przypadku jego żony – 11 226 zł), darowizny na cele kultu religijnego (ale uwaga, mimo że każda z osób podarowała kwotę 500 zł na budowę kościoła, kwota odliczenia nie może przekroczyć 350 zł zarówno u męża, jak i u żony) oraz 7500 zł, jakie pozostało z wydatków na budownictwo wielorodzinne na wynajem, które nie znalazły pokrycia w dochodach podatników uzyskanych w ubiegłych latach. Dodatkowo pani Matysiak odlicza kwotę 3000 zł w związku z opłaceniem opieki pielęgniarskiej w domu nad swoją niepełnosprawną mamą (pani Matysiak spełnia warunki do zastosowania ww. odliczenia w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej).
Z kolei od podatku państwo Matysiakowie zamierzają odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobrane przez płatnika (ów) w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru składki. W przypadku pana Matysiaka jest to w sumie kwota 3440 zł (w tym 1550 zł od świadczenia opodatkowanego ryczałtem), w przypadku jego małżonki – 3780 zł. Ponadto w zeznaniu PIT-37 za 2004 r. podatnikom przysługuje prawo do odliczenia od podatku 19% z wydatków, jakie ponieśli w 2004 r. na remont swojego mieszkania. Łącznie na ten cel wydali 24 000 zł, z czego jedynie 20 000 zł mają udokumentowane fakturami VAT. Co istotne, pierwsze podlegające odliczeniu wydatki remontowe podatnicy ponieśli już w 2003 r. (1800 zł), z tym że odliczenie z tego tytułu w całości nie znalazło pokrycia w podatku małżonków.
Dodatkowo w 2005 r., przed złożeniem wspólnego zeznania o wysokości dochodów uzyskanych w 2004 r., małżonkowie dokonali wpłaty na rachunek bankowy wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Wpłata wyniosła 150 zł.
(wzór wypełnienia znajduje się poniżej )
Oprac. Monika Rek
PIT-38
Dla zobrazowania sposobu sporządzenia nowego formularza zeznania podatkowego PIT-38, przeznaczonego do rozliczenia podatku dochodowego, według jednolitej 19-procentowej stawki podatku, z tytułu dochodu osiągniętego w 2004 r. z kapitałów pieniężnych, w tym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, posłużymy się przykładem pana Marka Markiewicza.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK