| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie roczne PIT i CIT

Rozliczenie roczne PIT i CIT

Zeznania podatkowe: Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2005 r. Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych w rozliczeniu za rok podatkowy są zobowiązani do złożenia zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku (jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym do 31 marca 2005 r.). Niniejsze opracowanie zawiera wzory formularzy podatkowych, które należy złożyć w obowiązującym ustawowym terminie, i przykłady ich wypełnienia.

Rozpoczęła się już akcja rozliczeniowa w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. Jak wynika z doświadczeń, nie jest to czynność lubiana przez podatników. Niektórzy z nich, rozliczający się z podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dochodów osiągniętych w 2004 r., po raz pierwszy będą wypełniali dwa zupełnie nowe zeznania podatkowe: PIT-36L przeznaczony dla osób opodatkowanych podatkiem liniowym i PIT-38 przeznaczony dla podatników osiągających dochody z kapitałów. Dlatego dla ułatwienia podajemy przykłady prawidłowo wypełnionych formularzy podatkowych PIT i CIT. Każdy z nich został poprzedzony krótkim opisem stanu faktycznego.
PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/B
Wypełnienie zeznania podatkowego PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/B za 2004 r. zilustrujemy na przykładzie wspólnie rozliczających się małżonków, z których jeden prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej.
Państwo Andrzej i Lucyna Klimek, zamieszkali w Łowiczu przy ulicy Kutnowskiej 12, przez cały 2004 r. pozostawali w związku małżeńskim, we wspólności majątkowej. Pan Andrzej prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Jako dokumentację księgową tej działalności w 2004 r. prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z podsumowania rocznego podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynikają następujące dane:
• przychód 515 365,50 zł,
• koszty uzyskania przychodu 481 239,46 zł,
• dochód 34 126,04 zł.
Oprócz działalności prowadzonej na własne nazwisko pan Andrzej w 2004 r. był wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka, w której posiadał 50% udziałów, prowadziła działalność w zakresie handlu hurtowego odzieżą. Z podsumowania rocznego podatkowej księgi przychodów i rozchodów tej spółki wynikają następujące dane:
• przychód 2 537 842,54 zł,
• koszty uzyskania przychodu 2 472 413,12 zł,
• dochód 65 429,42 zł.
A zatem na pana Andrzeja zgodnie z udziałem w spółce przypada:
• przychód 1 268 921,27 zł,
• koszty uzyskania przychodu 1 236 206,56 zł,
• dochód 32 714,71 zł.
Wypełniając obowiązek wynikający z postanowień art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pan Andrzej w 2004 r. wpłacił na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swego miejsca zamieszkania wynikające ze składanych deklaracji PIT-5 zaliczki na podatek dochodowy w kwocie 11 794,50 zł. Oprócz zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego pan Andrzej wpłacił w obowiązujących terminach i wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne (fundusz 52). Wpłacona w 2004 r. kwota składek zdrowotnych nie podlega w całości odliczeniu od podatku, lecz do wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. W przypadku pana Andrzeja odliczeniu z tego tytułu podlega kwota 1673,85 zł. Natomiast wpłacone w 2004 r. do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne pan Andrzej zaliczył bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. W 2004 r. pan Andrzej otrzymał zgodnie z umową zwrot pożyczki wraz z odsetkami w kwocie 1500 zł. W związku z tym, że pożyczkobiorca był osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie miał obowiązku być płatnikiem zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy. Podatek w wysokości 19% z kwoty otrzymanych odsetek pan Andrzej ma obowiązek doliczyć do podatku w składanym za 2004 r. zeznaniu rocznym.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK