| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie roczne PIT i CIT

Rozliczenie roczne PIT i CIT

Zeznania podatkowe: Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2005 r. Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych w rozliczeniu za rok podatkowy są zobowiązani do złożenia zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku (jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym do 31 marca 2005 r.). Niniejsze opracowanie zawiera wzory formularzy podatkowych, które należy złożyć w obowiązującym ustawowym terminie, i przykłady ich wypełnienia.

Rozpoczęła się już akcja rozliczeniowa w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. Jak wynika z doświadczeń, nie jest to czynność lubiana przez podatników. Niektórzy z nich, rozliczający się z podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dochodów osiągniętych w 2004 r., po raz pierwszy będą wypełniali dwa zupełnie nowe zeznania podatkowe: PIT-36L przeznaczony dla osób opodatkowanych podatkiem liniowym i PIT-38 przeznaczony dla podatników osiągających dochody z kapitałów. Dlatego dla ułatwienia podajemy przykłady prawidłowo wypełnionych formularzy podatkowych PIT i CIT. Każdy z nich został poprzedzony krótkim opisem stanu faktycznego.
PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/B
Wypełnienie zeznania podatkowego PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/B za 2004 r. zilustrujemy na przykładzie wspólnie rozliczających się małżonków, z których jeden prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej.
Państwo Andrzej i Lucyna Klimek, zamieszkali w Łowiczu przy ulicy Kutnowskiej 12, przez cały 2004 r. pozostawali w związku małżeńskim, we wspólności majątkowej. Pan Andrzej prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Jako dokumentację księgową tej działalności w 2004 r. prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z podsumowania rocznego podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynikają następujące dane:
• przychód 515 365,50 zł,
• koszty uzyskania przychodu 481 239,46 zł,
• dochód 34 126,04 zł.
Oprócz działalności prowadzonej na własne nazwisko pan Andrzej w 2004 r. był wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka, w której posiadał 50% udziałów, prowadziła działalność w zakresie handlu hurtowego odzieżą. Z podsumowania rocznego podatkowej księgi przychodów i rozchodów tej spółki wynikają następujące dane:
• przychód 2 537 842,54 zł,
• koszty uzyskania przychodu 2 472 413,12 zł,
• dochód 65 429,42 zł.
A zatem na pana Andrzeja zgodnie z udziałem w spółce przypada:
• przychód 1 268 921,27 zł,
• koszty uzyskania przychodu 1 236 206,56 zł,
• dochód 32 714,71 zł.
Wypełniając obowiązek wynikający z postanowień art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pan Andrzej w 2004 r. wpłacił na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swego miejsca zamieszkania wynikające ze składanych deklaracji PIT-5 zaliczki na podatek dochodowy w kwocie 11 794,50 zł. Oprócz zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego pan Andrzej wpłacił w obowiązujących terminach i wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne (fundusz 52). Wpłacona w 2004 r. kwota składek zdrowotnych nie podlega w całości odliczeniu od podatku, lecz do wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. W przypadku pana Andrzeja odliczeniu z tego tytułu podlega kwota 1673,85 zł. Natomiast wpłacone w 2004 r. do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne pan Andrzej zaliczył bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. W 2004 r. pan Andrzej otrzymał zgodnie z umową zwrot pożyczki wraz z odsetkami w kwocie 1500 zł. W związku z tym, że pożyczkobiorca był osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie miał obowiązku być płatnikiem zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy. Podatek w wysokości 19% z kwoty otrzymanych odsetek pan Andrzej ma obowiązek doliczyć do podatku w składanym za 2004 r. zeznaniu rocznym.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK