| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Polega o­na na odmiennym niż w ustawie z 1993 r. sposobie określenia podstawy opodatkowania tych usług. Istotą nowej procedury jest przyjęcie, że przy świadczeniu usług turystyki, przy wykonywaniu których podatnicy nabywają towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, podstawą opodatkowania jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota marży stanowi różnicę pomiędzy kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika VAT towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
(Marża = kwota należności – usługi i towary nabyte dla bezpośredniej korzyści turysty).
Przykład faktury stwierdzającej sprzedaż usługi turystycznej krajowej nabytej dla bezpośredniej korzyści turysty, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT, dla której to usługi podstawą opodatkowania jest marża.
UWAGA!
Jeżeli nabywcą usługi jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, faktura może nie zawierać numeru NIP nabywcy.
Przepisy dotyczące szczególnej procedury określonej w art. 119 ustawy (opodatkowanie marży) nie mają zastosowania do usług „pośrednictwa w turystyce”. Nie mogą ich zatem stosować agenci lub biura podróży, którzy w imieniu i na rzecz innych podmiotów działają w charakterze pośredników otrzymujących wynagrodzenie prowizyjne za świadczenie tych usług (np. usługi zakwaterowania). Podatnicy ci nie mogą więc wystawiać faktur „VAT marża”.

Analogiczna sytuacja dotycząca wystawiania faktur „VAT marża” dotyczy podatników (wymienionych w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT) wykonujących czynności polegające na:
• dostawie towarów używanych,
• dostawie dzieł sztuki,
• dostawie przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży.
Podstawą opodatkowania podatkiem w tych przypadkach także jest marża, stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Podatnicy wyżej wymienieni, podobnie jak to jest przy usługach turystycznych świadczonych dla bezpośredniej korzyści turysty, nie mogą oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów.
Przykład faktury wystawionej w przypadku dostawy towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1 ustawy o VAT, dla których podstawą opodatkowania jest marża.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK