| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy,
3) numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną,
4) datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy,
5) datę sporządzenia tego dokumentu,
6) czytelny podpis składającego oświadczenie.
Dokument ten sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał jest przekazywany nabywcy.
Rolnik ryczałtowy został zobowiązany do przechowywania oryginałów faktur VAT RR oraz kopii powyższych oświadczeń, przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę.
Powyższe zasady dotyczące wystawiania faktur stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek.
Warto zapamiętać:
Rolnik ryczałtowy, jako podmiot zwolniony od podatku od towarów i usług (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT) w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, dostarczający produkty rolne, jest zwolniony z obowiązku:
1) wystawiania faktur, o których mowa w art. 106 ustawy o VAT,
2) prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług,
3) składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej dla celów VAT,
4) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

UWAGA!
Jeżeli rolnik ryczałtowy zrezygnuje ze zwolnienia od podatku (określonego w art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT), ma obowiązek poinformowania o tym nabywcy.
8. Terminy wystawiania faktur
8.1. Terminy podstawowe
Co do zasady przepisy rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. nie wprowadziły odmiennych terminów wystawiania faktur niż obowiązujące w poprzednim stanie prawnym. Generalną zasadą pozostało, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 16 ust. 1 rozporządzenia). Termin ten związany jest głównie z przepisem art. 19 ust. 4 ustawy o VAT określającym moment powstania obowiązku podatkowego (jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi).
Termin ten koresponduje także z generalną zasadą siedmiodniowego terminu wystawienia dokumentu (rachunku) przez sprzedawcę towaru lub świadczącego usługę, określonego w art. 87 § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »