| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

• z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn.zm.) (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności).
Ponadto, jak wskazano w rozporządzeniu, we wszystkich ww. przypadkach faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 18 ust. 2 rozporządzenia). Nie dotyczy to jednak wystawiania faktur w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz świadczenia usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Wobec braku takiej informacji stosuje się zasadę, według której faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Zdaniem autora komentarza do nowej ustawy o VAT – regulacja ta (…) „oznacza, iż prawodawca akceptuje sytuację, w której obowiązek podatkowy w podatku powstaje później niż prawo do odliczenia podatku naliczonego po stronie nabywcy. Jeżeli bowiem sprzedawca wystawił fakturę np. 30 kwietnia i tego samego dnia doręczył ją odbiorcy, a obowiązek podatkowy powstał 29 maja, to nabywca może ująć tę fakturę w rozliczeniu za kwiecień, składanym do 25 maja (oczywiście gdy inne warunki odliczenia są spełnione), a więc przed powstaniem obowiązku podatkowego, a tym bardziej przed rozliczeniem podatku przez sprzedawcę”3. Inne stanowisko można znaleźć w komentarzu do ustawy VAT – Leksykon VAT, gdzie autor odnosząc się do regulacji zawartej w art. 86 ust. 10 i 12 ustawy o VAT, powołując się jednocześnie na art. 17(1) VI Dyrektywy, wyraził pogląd, że „(..) faktura wystawiona przez dostawcę (usługodawcę) przed powstaniem obowiązku podatkowego daje nabywcy prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury, lecz dopiero z chwilą, kiedy zdarzenie ją dokumentujące spowoduje zaistnienie obowiązku podatkowego u jej wystawcy (podatek u niego staje się wymagalny)”4.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK