| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

UWAGA!
Powyższe zasady mają zastosowanie także do not korygujących.
Podatnicy są obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów, do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc 5 lat, licząc od końca roku, w którym dokumenty te zostały wystawione.

Stanowi o tym § 26 rozporządzenia, który koresponduje bezpośrednio z art. 70 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, stanowiącym, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Faktury oraz faktury korygujące i ich duplikaty przechowuje się w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie (§ 26 ust. 2 rozporządzenia).
Omawiając podstawowe zasady dotyczące wystawiania i przechowywania faktur, nie można zapomnieć o przepisie art. 62 § 3 pkt 1 ustawy – Kodeks karny skarbowy. Przepis ten stanowi, że kto wbrew przepisom o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym lub ustawy – Ordynacja podatkowa:
1) nie przechowuje kopii wystawionej faktury lub rachunku,
2) nie zawiadomi właściwego organu podatkowego o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem
– podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Należy zaznaczyć, iż przestępstwa skarbowego polegającego na nieprzechowywaniu faktur można dopuścić się jedynie umyślnie. Inaczej mówiąc, przepis ten odnosi się do sytuacji, w której osoba zobowiązana do przechowywania tych dokumentów celowo pozbyła się lub zniszczyła faktury. Przepis ten nie odnosi się natomiast do sytuacji przypadkowej utraty faktur (np. w wyniku pożaru lub powodzi). Sformułowania zawarte w tym przepisie wskazują, iż przestępstwa dopuszcza się zarówno osoba, która w ogóle nie posiada faktury, jak też osoba, która nie przechowuje tego dokumentu przez okres 5 lat.
IV. Rodzaje faktur
1. Faktura dokumentująca małe wartości
Tak jak w obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. stanie prawnym rozporządzenie z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…), w § 12 ust. 4 pozwala podatnikom na niewyszczególnianie w fakturze kwot podatku, w przypadku wystawiania przez nich faktur, w których wartość sprzedaży wraz z podatkiem wykazana na tej fakturze jest niższa od:
• 6,18 zł – w przypadku towarów i usług opodatkowanych stawką 3 proc.,
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK