| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

• 6,42 zł – w przypadku towarów i usług opodatkowanych stawką 7 proc.,
• 7,32 zł – w przypadku towarów i usług opodatkowanych stawką 22 proc.
2. Faktury dokumentujące sprzedaż paliw
Faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny oprócz danych wymienionych w § 12 ust. 1 rozporządzenia dodatkowo zawierać numer rejestracyjny tego samochodu (§ 12 ust. 5 rozporządzenia).
3. Kwoty wykazane na fakturach
Zgodnie z § 12 ust. 6 rozporządzenia kwoty podatku wykazuje się w złotych polskich bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty te zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
Z wyjaśnień organów skarbowych:
Pytanie podatnika
Spółka planuje wprowadzenie zmian w fakturowaniu sprzedaży wyrobów do klientów zagranicznych zarejestrowanych w Polsce jako podatnicy VAT czynni. Faktura VAT dokumentująca sprzedaż wyrobów po wprowadzonych zmianach zawierałaby wyrazy „Faktura VAT”, natomiast pozostałe dane wynikające z wymogów formalnych byłyby wyrażone w fakturze w języku angielskim. Ponadto faktura byłaby wystawiona w walucie euro. Zdaniem spółki faktura wystawiona w taki sposób powinna być uznana za prawidłową i spełniającą wymogi formalne stawiane fakturom VAT. Spółka uważa również, że dla odbiorcy faktury ww. faktura VAT będzie stanowiła podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w takiej fakturze.
Odpowiedź
Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, w przedmiocie stosowania art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych do ustawy, wyjaśnia co następuje:
Z pisma wynika, że spółka planuje wprowadzenie zmian w fakturowaniu sprzedaży wyrobów dla klientów zagranicznych zarejestrowanych w Polsce jako podatnicy VAT czynni. Po wprowadzonych zmianach faktura VAT dokumentująca sprzedaż wyrobów dla tych klientów zawierałaby wyrazy „Faktura VAT”, natomiast pozostałe dane wynikające z wymogów formalnych byłyby wyrażone w języku angielskim, a kwoty na fakturze byłyby podane w walucie euro.
Zdaniem spółki w ten sposób wystawiona faktura powinna być uznana za prawidłową i spełniającą wymogi formalne stawiane fakturom VAT. Dla odbiorcy tak wystawiona faktura stanowiłaby podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w niej zawarty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK