| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

4. Faktury wystawiane w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (przyjętą zgodnie z zasadami określonymi w VI Dyrektywie), w przypadku nowych środków transportu podatek pobierany jest zawsze w kraju, gdzie będzie użytkowany ten środek, a do zapłaty podatku i wystawienia faktury stwierdzającej dostawę nowego środka transportu zobowiązany jest każdy, kto dokonuje takiej dostawy.
Warto zatem pamiętać, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu do wystawienia faktur, oprócz zarejestrowanych podatników VAT, zobowiązane są także osoby niebędące podatnikami podatku od towarów i usług (również osoby fizyczne).
Ponadto, w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu dla nabywcy, który nie podał dla tej czynności numeru identyfikacyjnego nadanego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury w trzech egzemplarzach: oryginał faktury jest wydawany nabywcy; jedną kopię faktury podatnik pozostawia w swojej dokumentacji, drugą przesyła w terminie 14 dni od dnia dokonania dostawy do biura wymiany informacji o VAT (art. 106 ust. 6 ustawy o VAT).
Faktura VAT potwierdzająca dostawę nowych środków transportu powinna zawierać, oprócz elementów wymienionych w § 12 ust. 1 rozporządzenia, moment (datę) dopuszczenia środka transportu do użytku oraz dodatkowo informacje dotyczące:
• przebiegu pojazdu – w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT,
• liczby godzin roboczych używania nowego środka transportu – w przypadku pojazdów wodnych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b tej ustawy,
• liczby godzin roboczych używania nowego środka transportu – w przypadku statków powietrznych, w których mowa w art. 2 pkt 10 lit. c ustawy o VAT.
5. Faktury wystawiane przez podatników podatku akcyzowego

Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w § 12 ust. 14 określa, że podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku w tym podatku, na żądanie nabywcy, jest zobowiązany do określenia w fakturze kwoty podatku akcyzowego, zawartej w wartości towarów wykazanych w wystawionej przez siebie fakturze VAT.
6. Faktury wystawione przez podatników mających siedzibę poza terytorium Polski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK