| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

11. Faktury wystawiane przez operatorów telekomunikacyjnych

Faktury wystawiane przez operatorów telekomunikacyjnych na rzecz ich abonentów z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych mogą zawierać w wyodrębnionej części dane, o których mowa w § 12 rozporządzenia, dotyczące usług świadczonych przez innych operatorów na rzecz tych abonentów, pod warunkiem że z zawartych umów między tymi operatorami wynika taki sposób ich dokumentowania.
Faktury te powinny także uwzględniać zasady określone w przepisach § 16–21 i § 24–26 rozporządzenia (§ 14 ust. 5 rozporządzenia).
12. Faktury wystawiane w przypadku stosowania przez podatnika cen brutto

W ustawie z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050) znajduje się stwierdzenie, iż w cenie, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy do stosowania cen urzędowych zobowiązani zostali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 z późn.zm.), a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. (Uwaga! Definicja ta nadal funkcjonuje w ustawie o cenach, mimo że ustawa – Prawo działalności gospodarczej utraciła moc z dniem 21 sierpnia 2004 r. – została zastąpiona przez ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm.). Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej również zawiera definicję działalności gospodarczej (art. 2) i przedsiębiorcy (art. 4).
Dla wszystkich tych podmiotów nieco odmiennie zostały określone zasady wystawiania faktur. Należy jednak zaznaczyć, iż zasady te są obowiązkowe tylko w przypadku, jeżeli obowiązek stosowania cen brutto wynika z powyższych przepisów.
W przypadku bowiem, gdy sprzedawca stosuje jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto, np. w wyniku umowy zawartej z kontrahentem, stosowanie powyższych zasad jest fakultatywne.
Jak wspomniano powyżej, jeżeli podatnik jest obowiązany do stosowania cen urzędowych zawierających podatek od towarów i usług, w fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży jako cenę jednostkową wykazuje się cenę wraz z kwotą podatku (cenę brutto), a zamiast wartości sprzedaży netto wykazuje się wartość sprzedaży brutto. Kwota podatku jest natomiast obliczana według następującego wzoru:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK