| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

gdzie:
KP – oznacza kwotę podatku z podziałem na poszczególne stawki podatku, przy czym wielkość wynikającą ze wzoru zaokrągla się na zasadach ogólnych,
WB – oznacza sumę wartości sprzedaży brutto z podziałem na poszczególne stawki podatku,
SP – oznacza stawkę podatku.
13. Faktury korygujące
Pomimo, iż przepisy regulujące zasady wystawiania faktur szczegółowo określają, jakie dane powinna zawierać faktura, zdarza się często, iż wystawione przez sprzedawców faktury zawierają błędy lub po dokonaniu dostawy lub po wykonaniu usługi i po wystawieniu faktury doszło do zmiany kwoty należnej i kwoty podatku. Przepisy rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (...) umożliwiają dokonanie korekty takiej faktury.
Fakturę korygującą wystawia się w przypadku, gdy:
1) po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi nastąpiła zmiana kwoty należnej,
2) po wystawieniu faktury zwykłej podwyższono cenę,
3) lub w razie stwierdzenia w fakturze pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Fakturę korygującą oznacza się obowiązkowo wyrazem KOREKTA albo wyrazami FAKTURA KORYGUJĄCA.
13.1. Udzielenie rabatu
Klasycznym przypadkiem, w którym wystąpi zmiana kwoty należnej, jest zatem udzielanie rabatów, określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W przypadku zatem, gdy po wystawieniu faktury podatnik wystawiający fakturę udzielił rabatu określonego powyżej, jest zobowiązany do wystawienia faktury korygującej.
Zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…), faktura taka powinna zawierać co najmniej:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, a więc: imiona i nazwiska lub nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”, nazwę towaru lub usługi objętych rabatem,
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK