| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu,
4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.
Powyższe zasady umożliwiające dokonanie korekty faktury stosuje się także, jeżeli doszło do zwrotu sprzedawcy towaru oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz w sytuacji zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.
W odróżnieniu od zwykłych faktur (gdzie nie ma obowiązku potwierdzania ich odbioru), w przypadku wystawienia faktur korygujących sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.
Ważne!
Obowiązek potwierdzania odbioru faktur korygujących nie dotyczy:
– eksportu towarów,
– przypadków wystawiania faktur korygujących nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów sanitarnych i pokrewnych,
– wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
– dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium Polski.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi dla wystawcy (sprzedawcy) tej faktury podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał o­n potwierdzenie jej odbioru, a w przypadku gdy wystawcą faktury korygującej jest „mały podatnik”, w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymał, z uwzględnieniem zasad dotyczących powstania obowiązku podatkowego, określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT.
Natomiast nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców – „małych podatników” – w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymał.
W przypadku faktur korygujących, o których była mowa powyżej, odpowiednie zastosowanie mają także przepisy dotyczące:
– faktur dokumentujących sprzedaż paliw silnikowych benzynowych oraz sprzedaży oleju napędowego (§ 12 ust. 5 rozporządzenia),
– wykazywania na fakturach kwot podatku w złotych polskich (§ 12 ust. 6 rozporządzenia),
– dodatkowych danych w przypadku zastosowania stawki niższej niż 22 proc. i w przypadku sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku (§ 12 ust. 7 rozporządzenia),
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK