| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

W takich sytuacjach, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Podstawę prawną stanowią w tych sytuacjach przepisy art. 86 i art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...). Przy czym, zgodnie z art. 163 cytowanej ustawy o VAT, jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30 000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3–8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.
Istotną zmianą w zakresie określenia ww. proporcji, w porównaniu z poprzednim stanem prawnym, jest nałożenie na podatnika obowiązku dokonania:
1) wstępnego określenia proporcji na dany rok podatkowy,
2) korekty rozliczenia po zakończeniu roku,
3) szczególnej korekty podatku naliczonego związanego z zakupem środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Reasumując, podatek naliczony od wszelkich zakupów związanych jednocześnie ze sprzedażą opodatkowaną towarów i usług dokonywaną w trakcie szkolenia (niewchodzącą w skład usługi szkoleniowej objętej zwolnieniem od VAT) i sprzedażą usług szkoleniowych (zwolnionych od VAT) będzie podlegał rozliczeniu na zasadach określonych w przepisach art. 86 i art. 90 lub w okresie od maja do grudnia 2004 r. w art. 163 cytowanej ustawy o VAT i nie ma przy tym znaczenia, gdzie wynajęto salę w celu realizacji ww. czynności.
Ponadto tutejszy organ podatkowy zauważa, iż materiały edukacyjne przygotowywane przez wykładowców lub też przez samą firmę szkoleniową, i rozdawane uczestnikom szkolenia przez firmę je organizującą, mogą i powinny być rozliczone w ramach usługi w zakresie edukacji, tj. usługi zwolnione od VAT. Wchodzą bowiem, jako część składowa i pomocnicza, w zakres usługi edukacji, która jest celem szkolenia i głównym oraz końcowym efektem świadczonych czynności.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK