| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Inaczej rzecz się ma z odrębnie sprzedawanymi materiałami edukacyjnymi poza szkoleniem. Wówczas bowiem końcowym efektem świadczonych czynności jest bezspornie sama broszura czy książka, czyli przedmiotem sprzedaży jest towar, a nie usługa w zakresie edukacji.
Przypadki i zasady wystawiania faktur korygujących po 1 maja 2004 r. regulują przepisy § 19–24 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 19 ust. 1 i 3 cytowanego rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się w przypadku:
– gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy,
– zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,
– zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.
Ponadto zgodnie z § 20 ust. 1 cytowanego rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie zaś z § 19 ust. 4 cytowanego rozporządzenia sprzedawca obowiązany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; (...). Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (...).
W świetle powyższego, zdaniem tutejszego organu podatkowego, w przypadku błędnego lub podwójnego wystawienia faktur sprzedaży, które zostały wprowadzone do obrotu prawnego (i zauważenia tego faktu po złożeniu deklaracji rozliczeniowej), dopuszczalne jest wystawienie faktury korygującej, lecz rozliczenie tej faktury korygującej (tj. obniżenie na jej podstawie podatku należnego) możliwe jest jedynie po otrzymaniu potwierdzenia odbioru tej faktury korygującej przez nabywcę, w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano to potwierdzenie. Rozliczenie faktury korygującej bez potwierdzenia odbioru przez nabywcę w opisanej wyżej sytuacji jest niedopuszczalne.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. W praktyce aprobowana jest możliwość „anulowania” faktur, mimo że nie jest dopuszczona wyraźnie przez ustawę o VAT, jako praktyczna i realna droga „wycofania się” podatnika z błędnego wystawienia dokumentu sprzedaży. Jednak powinna o­na dotyczyć wyłącznie tych faktur, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego (np. poprzez doręczenie ich kontrahentowi). Natomiast w przypadku wprowadzenia takich faktur do obrotu prawnego pozostaje jedynie możliwość dokonania korekty faktury na zasadach określonych ww. przepisami6.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK