| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani m.in. do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. Dokumenty te podatnicy zobowiązani są przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku). Fakturę wystawia się natomiast (z pewnymi wyjątkami) nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Mówi o tym § 16 rozporządzenia MF z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…). Rozporządzenie to stwierdza ponadto, iż w przypadku, gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik zobowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.
Skoro podatnik, jak wynika z przepisów, został zobowiązany do wystawienia faktury tylko w terminie 7 dni od dnia wydania towaru, to w sytuacji opisanej w naszym przykładzie, po tym terminie nie ma obowiązku wystawienia faktury. Tym bardziej obowiązku takiego nie ma po upływie miesiąca od dnia dokonania sprzedaży, nawet jeżeli osoba fizyczna przedstawiła podatnikowi paragon z kasy fiskalnej oraz zażąda wystawienia na jego podstawie faktury. Brak takiego obowiązku jest zarówno w sytuacji, gdy faktura ta jest jedynym dokumentem dokumentującym sprzedaż towaru, jak i w sytuacji, gdy będzie jedynie dokumentem wtórnym, potwierdzającym sprzedaż po uprzednim wystawieniu paragonu z kasy fiskalnej. Mając jednak na uwadze fakt, iż przepisy nie zabraniają podatnikowi wystawiania faktur po terminie określonym przez przepisy rozporządzenia, a podatnik został zobowiązany do przechowywania wszystkich dokumentów dotyczących zdarzeń gospodarczych (łącznie z kopią paragonu fiskalnego) w okresie 5 lat, oczywiste wydaje się, iż może w tym okresie wystawić taką fakturę. Tym bardziej może to zrobić w terminie miesiąca od dnia dokonania sprzedaży. Należy jednak zaznaczyć, że jest to tylko i wyłącznie dobra wola podatnika, a nie jego obowiązek.
17. Faktury wystawiane przez organy egzekucyjne i komorników sądowych

Ustawa o VAT w art. 18 stwierdza, iż organy egzekucyjne określone w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów k.p.c. są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK