| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwróconych przez odbiorcę opakowań zwrotnych wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. W przypadku, gdy w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań.
20. Faktura pro forma
Dokument o nazwie faktura pro forma w obrocie handlowym pełni jedynie rolę oferty handlowej. W zasadzie jest o­na wystawiana przed zawarciem transakcji towarowej i przysyłana przez dostawcę razem z ofertą lub potwierdzeniem przyjęcia zamówienia do wykonania. Fakturę taką można ewentualnie przedłożyć kontrahentowi wraz z towarami wysyłanymi na próbę na sprzedaż.
Faktura pro forma zawiera w zasadzie wszystkie elementy przewidziane dla zwykłej faktury, ale różni się od niej przede wszystkim charakterystycznym oznaczeniem – FAKTURA PRO FORMA, oraz tym, iż nie rodzi żadnych skutków prawno-podatkowych.
UWAGA!
Faktura taka nie stanowi żadnego dowodu potwierdzającego dokonanie transakcji handlowej (nabycia lub dostawy towarów i usług), nie jest także dokumentem księgowym. Jej wystawienie nie rodzi bowiem skutków w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, a jej posiadanie nie uprawnia nabywcy do odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego. Dla rozliczeń prawno-podatkowych pozostaje dokumentem obojętnym.
V. Faktura a prawo do odliczenia
1. Uwagi ogólne
Fundamentalną zasadą podatku od towarów i usług jest, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zasada, zgodnie z którą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (wymienionemu w art. 15 tej ustawy) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi (z wyjątkami określonymi w ustawie) suma kwot podatku, określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
– z tytułu nabycia towarów i usług,
– potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się o­ne z powstaniem obowiązku podatkowego,
– od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu;
– z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont, wartości zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK