| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Na uwagę zasługuje także orzeczenie NSA z 5 czerwca 2002 r., sygn. akt SA/Wr 2761/99 („Monitor Podatkowy” 2003/1/39), gdzie sąd stwierdził, że „w sytuacji gdy nabywcą nieruchomości zakupionej na potrzeby prowadzonej działalności jest podatnik wraz z żoną, pozostający w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, odmowa wystawienia faktury na podatnika VAT stanowiłaby naruszenie art. 32 ust. 1 ustawy o VAT”.
Z uzasadnienia NSA:
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy (...) obowiązani są wystawiać fakturę lub rachunek uproszczony stwierdzający w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Paragraf 37 rozporządzenia z 11 grudnia 1995 r. w ust. 1 pkt 1 wyraźnie ogranicza krąg podatników, którzy są uprawnieni do otrzymywania faktury wyłącznie od podatników zarejestrowanych, posiadających numer identyfikacji podatkowej, niekorzystających ze zwolnienia na podstawie art. 14 ust. 1, 5 i 6 i spełniających warunki wskazane w ust. 2–5 art. 14 ustawy.
Żona skarżącego, nieprowadząca działalności gospodarczej, nie była więc „uprawnionym podatnikiem do otrzymania faktury” i z tego też względu sprzedawca nie ujął jej w fakturze jako nabywcy.
Fakt, iż w akcie notarialnym wymieniono jako nabywców oboje małżonków, natomiast faktura VAT została wystawiona tylko na skarżącego, nie oznacza, iż faktura ta nie może stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego, stwierdza bowiem czynność, która nie została dokonana.
Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym, którego funkcją jest udokumentowanie transakcji i umożliwienie jej poprawnego ujęcia zarówno w księgach sprzedawcy, jak i nabywcy. Wystawiona faktura u podatników VAT stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o naliczony w nich określony, a u podatników zwolnionych od podatku otrzymywane faktury stanowią dokumentację potwierdzającą zakup towarów bądź usług, wykorzystywaną także dla celów podatku dochodowego.
Zdaniem sądu, w sytuacji, gdy nabywcą nieruchomości zakupionej na potrzeby prowadzonej działalności jest podatnik wraz z żoną, pozostający w ustroju ustawowej wspólności majątkowej i małżeńskiej, odmowa wystawienia faktury na podatnika VAT stanowiłaby naruszenie art. 32 ust. 1 ustawy o VAT.
Podzielenie stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe w decyzjach obu instancji prowadziłoby do sytuacji, w której podatnik prowadzący działalność gospodarczą, gdy jego małżonek działalności gospodarczej nie prowadzi, nigdy nie mógłby skorzystać z uprawnienia do obniżenia podatku należnego o naliczony, gdyż każdy zakup dokonywany jest w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej przez takiego podatnika, a więc wystawienie faktury tylko na podatnika dokonującego zakupu należałoby uznać za wystawienie faktury niezgodnie z rzeczywistością. W tej sytuacji podatnik zamierzający podjąć działalność gospodarczą, będąc w związku małżeńskim z wszelkimi jego konsekwencjami, również majątkowymi, musiałby albo dokonać zniesienia wspólności ustawowej małżeńskiej, albo się rozwieść (...).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK