| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Na uwagę zasługuje także orzeczenie NSA z 5 czerwca 2002 r., sygn. akt SA/Wr 2761/99 („Monitor Podatkowy” 2003/1/39), gdzie sąd stwierdził, że „w sytuacji gdy nabywcą nieruchomości zakupionej na potrzeby prowadzonej działalności jest podatnik wraz z żoną, pozostający w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, odmowa wystawienia faktury na podatnika VAT stanowiłaby naruszenie art. 32 ust. 1 ustawy o VAT”.
Z uzasadnienia NSA:
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy (...) obowiązani są wystawiać fakturę lub rachunek uproszczony stwierdzający w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Paragraf 37 rozporządzenia z 11 grudnia 1995 r. w ust. 1 pkt 1 wyraźnie ogranicza krąg podatników, którzy są uprawnieni do otrzymywania faktury wyłącznie od podatników zarejestrowanych, posiadających numer identyfikacji podatkowej, niekorzystających ze zwolnienia na podstawie art. 14 ust. 1, 5 i 6 i spełniających warunki wskazane w ust. 2–5 art. 14 ustawy.
Żona skarżącego, nieprowadząca działalności gospodarczej, nie była więc „uprawnionym podatnikiem do otrzymania faktury” i z tego też względu sprzedawca nie ujął jej w fakturze jako nabywcy.
Fakt, iż w akcie notarialnym wymieniono jako nabywców oboje małżonków, natomiast faktura VAT została wystawiona tylko na skarżącego, nie oznacza, iż faktura ta nie może stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego, stwierdza bowiem czynność, która nie została dokonana.
Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym, którego funkcją jest udokumentowanie transakcji i umożliwienie jej poprawnego ujęcia zarówno w księgach sprzedawcy, jak i nabywcy. Wystawiona faktura u podatników VAT stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o naliczony w nich określony, a u podatników zwolnionych od podatku otrzymywane faktury stanowią dokumentację potwierdzającą zakup towarów bądź usług, wykorzystywaną także dla celów podatku dochodowego.
Zdaniem sądu, w sytuacji, gdy nabywcą nieruchomości zakupionej na potrzeby prowadzonej działalności jest podatnik wraz z żoną, pozostający w ustroju ustawowej wspólności majątkowej i małżeńskiej, odmowa wystawienia faktury na podatnika VAT stanowiłaby naruszenie art. 32 ust. 1 ustawy o VAT.
Podzielenie stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe w decyzjach obu instancji prowadziłoby do sytuacji, w której podatnik prowadzący działalność gospodarczą, gdy jego małżonek działalności gospodarczej nie prowadzi, nigdy nie mógłby skorzystać z uprawnienia do obniżenia podatku należnego o naliczony, gdyż każdy zakup dokonywany jest w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej przez takiego podatnika, a więc wystawienie faktury tylko na podatnika dokonującego zakupu należałoby uznać za wystawienie faktury niezgodnie z rzeczywistością. W tej sytuacji podatnik zamierzający podjąć działalność gospodarczą, będąc w związku małżeńskim z wszelkimi jego konsekwencjami, również majątkowymi, musiałby albo dokonać zniesienia wspólności ustawowej małżeńskiej, albo się rozwieść (...).
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK