| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Sąd podziela podobne stanowisko zawarte w wyroku NSA z 27 sierpnia 1999 r., sygn. akt III SA 8347/98 (niepubl.), stwierdzającym, że: Przyjęcie poglądu prezentowanego przez orzekające organy podatkowe, że dokonanie zakupu przez podatnika pozostającego w związku małżeńskim, do którego odnoszą się zasady wspólności ustawowej, wyklucza możliwość legalnego otrzymania faktury wskazującej tego podatnika jako nabywcę, prowadziłoby do absurdalnego wniosku, iż w zasadzie każdy zakup towarów, jako dokonany z majątku wspólnego (zasada wspólności ustawowej), może być kwestionowany z punktu widzenia wymogów formalnych faktur oraz wymogów obowiązujących w zakresie prawa do otrzymywania faktur VAT. Więcej nawet: konsekwentne stosowanie takiego błędnego poglądu stwarzałoby organom podatkowym w przypadkach późniejszej sprzedaży takich towarów podstawy do zarzutu, że i współmałżonek, niebędący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonał w istocie opodatkowanej sprzedaży, bez prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Powyższe orzeczenie NSA można uznać za w pełni odpowiadające stanowisku zajmowanemu w tej kwestii przez ETS.
W sprawie Léa Jorion, z domu Jeunehomme, i Société anonyme d'étude et de gestion immobiliere „EGI” v. Państwo Belgijskie (orzeczenie wstępne) (źródło tłumaczenia: Ernst and Young), TS stwierdza między innymi, że (…) „Artykuły 18(1)(a), 22(3)(a) i (b) oraz 22(8) VI Dyrektywy zezwalają państwom członkowskim na wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym prawo do odliczenia VAT uzależnione jest od posiadania faktury, która, oprócz spełnienia minimalnych warunków wymienionych w dyrektywie, musi zawierać określone dane niezbędne do tego, by zapewnić stosowanie podatku VAT i umożliwić organom skarbowym sprawowanie nadzoru. Liczba tych danych ani ich rodzaj nie może uniemożliwiać lub nadmiernie utrudniać korzystania z prawa do odliczenia9”.
2. Faktura wystawiona po terminie
Zarówno przepisy ustawy o VAT, jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania(…), ani też inne akty wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają żadnych przepisów uniemożliwiających odliczenie podatku z faktury wystawionej przez dostawcę towaru lub usługi po terminie wskazanym w § 16 ust. 1 rozporządzenia, tj. terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, o ile czynność, którą dokumentuje taka faktura, spowodowała powstanie u wystawy tej faktury obowiązku podatkowego. Należy zatem przyjąć, iż nabywca otrzymujący fakturę wystawioną po tym terminie ma prawo do odliczenia zawartego w niej podatku naliczonego, z tym tylko, iż prawo to będzie opóźnione o okres, w którym faktura taka została wystawiona.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK