| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

3.2. Sprzedaż towarów i usług została udokumentowana fakturami (fakturami korygującymi), w których kwota podatku wykazana na oryginale jest różna od kwoty wykazanej w kopii
W przypadku, gdy sprzedaż towarów i usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi, w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej w kopii tej faktury, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 1 lit. b ww. rozporządzenia).
Jak wynika z § 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…), faktury i faktury korygujące wystawiane są co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym kopia pozostaje u sprzedawcy, a oryginał otrzymuje nabywca. A zatem oryginał i kopia powinny być identyczne. Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn kwota podatku wykazana na oryginale faktury jest różna od kwoty widniejącej na kopii tej faktury, podatek naliczony wykazany na oryginale takiej faktury nie podlega odliczeniu.
3.3. Transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji
W przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku, lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia).
Podstawą tego zapisu jest założenie, że jeżeli pewna grupa czynności nie będzie podlegała opodatkowaniu lub będzie zwolniona od podatku od towarów i usług (brak obowiązku podatkowego), to nie ma powodu, aby faktury dokumentujące nabycie towarów i usług zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu dawały nabywcy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto przepis odnosi się wprost do regulacji zawartej w art. 108 ustawy o VAT, dotyczącej tzw. pustych faktur. W języku potocznym pojęciem „pustej faktury” przyjęto określać fakturę, która nie dokumentuje żadnych transakcji faktycznych, ale wykazuje należność z VAT.
Artykuł 108 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Z treści tego przepisu wynika, iż niezależnie od tego, czy u wystawcy takiej faktury powstanie obowiązek podatkowy, jest o­n zobowiązany do zapłaty wykazanego w niej podatku. „Jeżeli jednak tego rodzaju faktura nie dokumentuje żadnej rzeczywistej transakcji, czyli czynności opodatkowanej, a tylko taka czynność może zrodzić powstanie obowiązku podatkowego (nie należy mylić z obowiązkiem zapłaty podatku z »pustej faktury«), oznacza to, że skoro obowiązek podatkowy co do czynności (niewykonanej) określonej w takiej fakturze nie powstanie zgodnie z przepisami prawa – wykazany w niej podatek naliczony (…) – nie podlega odliczeniu11.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK