| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

3.4. Wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż
W przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż towarów i usług, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia).
Ograniczenie to nie powinno budzić wątpliwości. Odnosi się o­no do sytuacji, w której nabywca posiadałby kilka faktur dokumentujących jedną i tę samą sprzedaż. W takiej sytuacji odliczenie podatku naliczonego z tych faktur jest niemożliwe.
3.5. Wystawiono faktury stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane
W przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzające czynności, które nie zostały wykonane, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia).
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a w przypadku gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).
Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstaje zatem, jeżeli nie nastąpiło wydanie towaru lub w ogóle nie wykonano usługi. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi natomiast suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatników z tytułu nabycia towarów i usług. Tak więc, skoro nie nastąpiło w ogóle wydanie towaru lub nie wykonano żadnej usługi (po stronie wystawcy faktury nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług), to tym samym nie stwarza to po stronie odbiorcy faktury prawa do odliczenia podatku. Jest to zatem kolejne ograniczenie mające na celu zapobieżenie odliczaniu podatku naliczonego z faktur dokumentujących fikcyjne transakcje.
3.6. Wystawiono faktury podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym
W przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne, podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 4 lit. b rozporządzenia).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK