| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

3.4. Wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż
W przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż towarów i usług, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia).
Ograniczenie to nie powinno budzić wątpliwości. Odnosi się o­no do sytuacji, w której nabywca posiadałby kilka faktur dokumentujących jedną i tę samą sprzedaż. W takiej sytuacji odliczenie podatku naliczonego z tych faktur jest niemożliwe.
3.5. Wystawiono faktury stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane
W przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzające czynności, które nie zostały wykonane, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia).
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a w przypadku gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).
Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstaje zatem, jeżeli nie nastąpiło wydanie towaru lub w ogóle nie wykonano usługi. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi natomiast suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatników z tytułu nabycia towarów i usług. Tak więc, skoro nie nastąpiło w ogóle wydanie towaru lub nie wykonano żadnej usługi (po stronie wystawcy faktury nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług), to tym samym nie stwarza to po stronie odbiorcy faktury prawa do odliczenia podatku. Jest to zatem kolejne ograniczenie mające na celu zapobieżenie odliczaniu podatku naliczonego z faktur dokumentujących fikcyjne transakcje.
3.6. Wystawiono faktury podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym
W przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne, podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 4 lit. b rozporządzenia).
reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »