| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Z analizy tego przepisu można wywieść, iż ograniczenie to odnosi się do sytuacji, w których faktury zawierają dane niezgodne ze stanem faktycznym. Niezgodności te mogą dotyczyć zarówno ilości sprzedanych towarów, ceny towaru lub usługi, kwoty podatku, jak i kwoty należności ogółem. Mogą wynikać z różnych przyczyn. Przykładowo, różnica w ilości towaru może wynikać ze strat powstałych w czasie transportu towaru. W każdym takim przypadku faktury, które nie odzwierciedlają stanu faktycznego, nie będą stanowiły podstawy do odliczenia podatku naliczonego.
W związku z tym, iż ograniczenie to jest w swojej istocie regulacją, która istniała w poprzednim stanie prawnym m.in. § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 z późn.zm.), warto przywołać w tym miejscu wyrok NSA, w którym sąd przyjął następujące stanowisko, (…) W świetle przepisu § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (...) faktura wykazująca wartość wykonanych usług w kwocie niezgodnej ze stanem faktycznym nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Uzasadniając tę tezę, sąd stwierdził m.in. (...) okoliczności świadczące o tym, że w istocie budowa hali na dzień 29 grudnia 2000 r. była zaawansowana w znacznie mniejszym stopniu niż to wynikało z protokołu odbioru częściowego i faktury z 8 stycznia 2001 r. mogą dowodzić, że zachodzą przesłanki do odmowy uwzględnienia prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego w oparciu o § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.). Faktura zawierająca wartość wykonanych usług w kwocie niezgodnej ze stanem faktycznym, a w konsekwencji podająca również inne kwoty, o których mowa w § 37 rozporządzenia, nie stanowi (...) podstawy do obniżenia podatku należnego.(…).
Skoro zatem prawidłowo izba skarbowa uznała, że faktury zawierały wartość wykonywanych usług w kwocie niezgodnej ze stanem faktycznym ze względu na § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b wskazanego wyżej rozporządzenia, słusznie zakwestionowała prawo skarżącej do odliczenia „podatku wynikającego z tych faktur”14.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK