| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Z analizy tego przepisu można wywieść, iż ograniczenie to odnosi się do sytuacji, w których faktury zawierają dane niezgodne ze stanem faktycznym. Niezgodności te mogą dotyczyć zarówno ilości sprzedanych towarów, ceny towaru lub usługi, kwoty podatku, jak i kwoty należności ogółem. Mogą wynikać z różnych przyczyn. Przykładowo, różnica w ilości towaru może wynikać ze strat powstałych w czasie transportu towaru. W każdym takim przypadku faktury, które nie odzwierciedlają stanu faktycznego, nie będą stanowiły podstawy do odliczenia podatku naliczonego.
W związku z tym, iż ograniczenie to jest w swojej istocie regulacją, która istniała w poprzednim stanie prawnym m.in. § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 z późn.zm.), warto przywołać w tym miejscu wyrok NSA, w którym sąd przyjął następujące stanowisko, (…) W świetle przepisu § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (...) faktura wykazująca wartość wykonanych usług w kwocie niezgodnej ze stanem faktycznym nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Uzasadniając tę tezę, sąd stwierdził m.in. (...) okoliczności świadczące o tym, że w istocie budowa hali na dzień 29 grudnia 2000 r. była zaawansowana w znacznie mniejszym stopniu niż to wynikało z protokołu odbioru częściowego i faktury z 8 stycznia 2001 r. mogą dowodzić, że zachodzą przesłanki do odmowy uwzględnienia prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego w oparciu o § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.). Faktura zawierająca wartość wykonanych usług w kwocie niezgodnej ze stanem faktycznym, a w konsekwencji podająca również inne kwoty, o których mowa w § 37 rozporządzenia, nie stanowi (...) podstawy do obniżenia podatku należnego.(…).
Skoro zatem prawidłowo izba skarbowa uznała, że faktury zawierały wartość wykonywanych usług w kwocie niezgodnej ze stanem faktycznym ze względu na § 50 ust. 4 pkt 5 lit. b wskazanego wyżej rozporządzenia, słusznie zakwestionowała prawo skarżącej do odliczenia „podatku wynikającego z tych faktur”14.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK