| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

3.7. Faktury potwierdzające czynności pozorne i czynności prawne sprzeczne z ustawą albo mające na celu obejście ustawy
W przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne, potwierdzające czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 k.c., faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 4 lit. c rozporządzenia).
Czynności pozorne
Zgodnie z art. 58 k.c. czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisu ustawy.
W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż czynność prawna jest sprzeczna z ustawą, jeżeli jej forma lub treść jest niezgodna z bezwzględnie obowiązującym przepisem prawa, np. umowa sprzedaży nieruchomości, dla ważności której kodeks wymaga formy aktu notarialnego, jest zawarta w formie ustnej15.
„Sankcję nieważności wywołują jedynie czynności sprzeczne z przepisami ustawy bezwzględnie obowiązującymi (iuris cogentis). Zaliczyć do nich należy te regulacje ustawowe, które w przeciwieństwie do przepisów dyspozytywnych nie pozostawiają stronom swobody odmiennego regulowania treści stosunku prawnego (...).
Pojęcie ustawy nie może być interpretowane rozszerzająco – obejmuje wyłącznie przepisy rangi ustawowej oraz wydane na podstawie delegacji ustawowej (...). W świetle stanowiska dominującego w doktrynie za czynności sprzeczne z ustawą należy uznać również czynności w celu sprzecznym z ustawą (...). Chodzi tu o konkretny zindywidualizowany cel stosunku prawnego, objęty świadomością stron, którego osiągnięciu służyć ma dokonana czynność, chociaż niekoniecznie musi być o­n expressis verbis wskazany w treści czynności. Konieczny jest natomiast związek pomiędzy celem a treścią dokonanej czynności (...)
Czynności mające na celu obejście ustawy (in fraudem legis) zawierają pozór zgodności z ustawą. Ich treść nie zawiera elementów wprost sprzecznych z ustawą, ale skutki, które wywołują i które objęte są zamiarem stron, które naruszają zakazy lub nakazy ustawowe. Chodzi tu zatem o wywołanie skutku sprzecznego z prawem poprzez dokonanie samej czynności, a nie przez osiąganie celu leżącego poza treścią czynności (...) Ustalenie, że czynność została podjęta in fraudem legis, wymaga uwzględnienia nie tylko jej funkcji i określonego motywu gospodarczego, ale również całokształtu konsekwencji prawnych z niej wynikających dla podatników danego stosunku prawnego. Samo podobieństwo celu gospodarczego (...) nie może prowadzić do utożsamiania w płaszczyźnie prawnej odmiennych instytucji prawnych”16.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK