| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

3.7. Faktury potwierdzające czynności pozorne i czynności prawne sprzeczne z ustawą albo mające na celu obejście ustawy
W przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne, potwierdzające czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 k.c., faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 4 lit. c rozporządzenia).
Czynności pozorne
Zgodnie z art. 58 k.c. czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisu ustawy.
W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż czynność prawna jest sprzeczna z ustawą, jeżeli jej forma lub treść jest niezgodna z bezwzględnie obowiązującym przepisem prawa, np. umowa sprzedaży nieruchomości, dla ważności której kodeks wymaga formy aktu notarialnego, jest zawarta w formie ustnej15.
„Sankcję nieważności wywołują jedynie czynności sprzeczne z przepisami ustawy bezwzględnie obowiązującymi (iuris cogentis). Zaliczyć do nich należy te regulacje ustawowe, które w przeciwieństwie do przepisów dyspozytywnych nie pozostawiają stronom swobody odmiennego regulowania treści stosunku prawnego (...).
Pojęcie ustawy nie może być interpretowane rozszerzająco – obejmuje wyłącznie przepisy rangi ustawowej oraz wydane na podstawie delegacji ustawowej (...). W świetle stanowiska dominującego w doktrynie za czynności sprzeczne z ustawą należy uznać również czynności w celu sprzecznym z ustawą (...). Chodzi tu o konkretny zindywidualizowany cel stosunku prawnego, objęty świadomością stron, którego osiągnięciu służyć ma dokonana czynność, chociaż niekoniecznie musi być o­n expressis verbis wskazany w treści czynności. Konieczny jest natomiast związek pomiędzy celem a treścią dokonanej czynności (...)
Czynności mające na celu obejście ustawy (in fraudem legis) zawierają pozór zgodności z ustawą. Ich treść nie zawiera elementów wprost sprzecznych z ustawą, ale skutki, które wywołują i które objęte są zamiarem stron, które naruszają zakazy lub nakazy ustawowe. Chodzi tu zatem o wywołanie skutku sprzecznego z prawem poprzez dokonanie samej czynności, a nie przez osiąganie celu leżącego poza treścią czynności (...) Ustalenie, że czynność została podjęta in fraudem legis, wymaga uwzględnienia nie tylko jej funkcji i określonego motywu gospodarczego, ale również całokształtu konsekwencji prawnych z niej wynikających dla podatników danego stosunku prawnego. Samo podobieństwo celu gospodarczego (...) nie może prowadzić do utożsamiania w płaszczyźnie prawnej odmiennych instytucji prawnych”16.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK