| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Jakie zatem obowiązki ma wystawiający fakturę?
Otóż, zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik wystawiający fakturę, na pisemne żądanie nabywcy, obowiązany jest w ciągu 14 dni od dnia otrzymania takiego żądania do udostępnienia do wglądu oryginału lub uwierzytelnionego notarialnie odpisu potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego oraz obowiązek pisemnego potwierdzenia złożenia deklaracji podatkowej, w której została ujęta faktura.
Ponadto podatnik otrzymujący taki wniosek zobowiązany jest do potwierdzenia odbioru takiego żądania.
Przypomnijmy, iż na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy o VAT – naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika, jak też osoby trzeciej (mającej interes prawny) ma obowiązek potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.
Co mogą nabywcy?
Podatnicy otrzymujący faktury, którzy chcą sprawdzić, czy wystawca faktury jest rzetelnym kontrahentem, muszą w pierwszej kolejności sporządzić pisemny wniosek, a następnie wniosek ten przesłać wystawcy takiej faktury. Wydaje się, iż sposób przekazania takiego wniosku został pozostawiony uznaniu podmiotu występującego z takim żądaniem. Żądanie takie może to być sporządzone w dowolnej formie pisemnej i przekazane w dowolnej formie przez nabywcę (list polecony, faks). Pismo takie powinno także zawierać zakres żądania, a więc dane jakie interesują nabywcę, tj. np. szczegółowy opis faktury.
Należy także pamiętać o tym, aby pismo to zawierało prośbę o pisemne potwierdzenie odbioru tego żądania. Do żądania należy także dołączyć kopię swojego zgłoszenia rejestracyjnego.
Niestety przepisy regulujące obowiązki wystawcy faktury nie przewidziały sytuacji, w której wystawca faktur nie wywiąże się z obowiązku okazania stosownych dokumentów, o które wnioskuje nabywca. Brak jest bowiem przepisów, które pomogłyby nabywcy wyegzekwować taki obowiązek. Przepisy ustawy nie przewidują także żadnych sankcji wobec podatnika uchylającego się od obowiązku udzielania powyższych informacji. Brak tych regulacji może utrudnić nabywcom kontrolę swoich kontrahentów.
Ochronę przed nierzetelnymi kontrahentami w pewnym zakresie daje jednak nabywcy zapis artykułu 107 ust. 3, zgodnie z którym w przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi posiada potwierdzenie odbioru powyższego żądania, a nie uzyska od podatnika informacji, o których mowa powyżej, oraz zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym ujęto kwoty podatku naliczonego z faktur, które były przedmiotem takiego żądania, nie później jednak niż z upływem terminu do złożenia deklaracji, i w trakcie kontroli stwierdzone zostanie odliczenie podatku z faktur wystawionych przez podatnika, nie będzie narażony na sankcję określoną w art. 109 ust. 4–8 w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania, ale tylko w odniesieniu do kwot udokumentowanych takimi fakturami.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK