| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księgowanie od A do Z

Księgowanie od A do Z

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie rachunkowości ma także za zadanie umożliwienie prawidłowego rozliczenia się z kontrahentem i z budżetem. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki (czyli osiągania zysków). To rachunkowość jest źródłem informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praktycznie cały obszar firmy jest widoczny w zbiorach danych rejestrowanych w księgach rachunkowych i ewidencjach pomocniczych. Informacje tworzone przez rachunkowość służą też otoczeniu przedsiębiorstwa związanemu z nim transakcjami gospodarczymi.

Najbardziej wiarygodną metodą inwentaryzacji jest profesjonalnie przeprowadzony spis z natury, następnie potwierdzenie sald, ostatnią zaś jest metoda porównania sald ewidencyjnych z dokumentacją oraz ich weryfikacja.
Spis z natury stosowany jest tam, gdzie mamy do czynienia ze składnikami dającymi się policzyć (jak np. środki pieniężne w kasie), zmierzyć, zważyć. Metoda potwierdzania prawidłowości sald stosowana jest do inwentaryzowania stanu środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, należności, pożyczek, zobowiązań. Natomiast metodę weryfikacji stosuje się dla pozostałych składników aktywów i pasywów, które nie zostały zinwentaryzowane w inny sposób.
W tabeli na str. 22 przedstawimy kilka praktycznych uwag w zakresie inwentaryzowania składników aktywów i pasywów.
Inwentaryzacja w drodze porównania dokumentacji ze stanem ewidencyjnym i ich weryfikacja
Rozliczenie inwentaryzacji
Ustalone w wyniku inwentaryzacji różnice inwentaryzacyjne powstałe pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem wynikającym z ewidencji księgowej podlegają odpowiedniemu wyjaśnieniu, rozliczeniu i ujęciu w księgach rachunkowych roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Różnice inwentaryzacyjne, a zwłaszcza powstałe niedobory mogą być zakwalifikowane do:
• mieszczących się w granicach norm ubytków naturalnych lub innych limitów,
• pozostałych niezawinionych,
• podlegających kompensacie,
• uznanych za zawinione, do pokrycia przez osoby materialnie odpowiedzialne.
Wzór protokołu z weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych
Potwierdzenie sald należności
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jednostka powinna uzyskać potwierdzenia sald jedynie od dłużników, czyli potwierdzić tylko stan należności. Zniesiony został obowiązek potwierdzania sald zobowiązań z kontrahentami. Nie oznacza to jednak wprost, że nie ma potrzeby uzgadniania sald zobowiązań.
ZAPAMIĘTAJ
Po stronie wierzyciela leży obowiązek wystąpienia z inicjatywą uzgodnienia stanu należności. Obowiązkiem dłużnika jest wzięcie udziału w tych uzgodnieniach.
Tym samym jeśli dłużnik nie zostanie wezwany przez swojego wierzyciela do uzgodnienia salda, to nie ma on obowiązku wysyłania do wierzyciela informacji o stanie tego salda celem jego potwierdzenia.
CO NA TO PRAKTYKA?
Jak skutecznie zinwentaryzować salda rozrachunków
W praktyce nie zawsze możliwe jest szybkie i sprawne zinwentaryzowanie należności na ostatni dzień roku obrotowego (szczególnie tam, gdzie liczba operacji jest bardzo duża). Salda rozrachunków trzeba zinwentaryzować w ciągu ostatniego kwartału roku obrotowego i pierwszych 15 dni następującego po nim roku. Jeśli więc salda uzgodniliśmy na inny dzień niż dzień bilansowy, wówczas należy uwzględnić (poprzez dodanie lub odjęcie określonych kwot) dokonane operacje na danych kontach rozrachunkowych między tym dniem a dniem bilansowym. W taki sposób otrzymujemy faktyczny, uzgodniony stan konta na dzień bilansowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK