| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księgowanie od A do Z

Księgowanie od A do Z

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie rachunkowości ma także za zadanie umożliwienie prawidłowego rozliczenia się z kontrahentem i z budżetem. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki (czyli osiągania zysków). To rachunkowość jest źródłem informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praktycznie cały obszar firmy jest widoczny w zbiorach danych rejestrowanych w księgach rachunkowych i ewidencjach pomocniczych. Informacje tworzone przez rachunkowość służą też otoczeniu przedsiębiorstwa związanemu z nim transakcjami gospodarczymi.

Strony bilansu zawsze muszą być sobie równe, czyli suma aktywów musi być dokładnie taka sama jak strona pasywów, bo przecież każdy środek gospodarczy ma jakieś źródło finansowania. Pozycje aktywów są pogrupowane i to nieprzypadkowo. Uszeregowane są one według stopnia płynności, czyli łatwości zamiany na gotówkę. Rozpoczynają się od tych, które zmienić jest najtrudniej, bo niełatwo jest szybko sprzedać np. budynek, a kończy na gotówce. Podobnie jak aktywa, tak i pasywa są również pogrupowane w bilansie. Kryterium pogrupowania jest stopień pilności ich spłaty. Im mniej pilny, tym wyżej w bilansie. Oczywiście kapitały własne tego nie wymagają stąd znajdują się na samym szczycie bilansu. Idąc stopniowo w dół bilansu napotykamy zobowiązania długoterminowe, a następnie zobowiązania krótkoterminowe.
Operacje w bilansie
A zatem odpowiedzi na pytanie, jaki jest stan posiadania firmy i jej zobowiązań, należy szukać w bilansie. Bilans firmy zmienia się z dnia na dzień. Ustalenie aktualnego stanu majątkowego firmy wymaga sporządzenia co pewien określony czas takich zestawień majątku i źródeł jego finansowania, czyli aktywów. Pamiętajmy, że bilans jest zestawieniem sporządzonym na dany moment, np. na ostatni dzień miesiąca czy na ostatni dzień kwartału. Nie jest sporządzany za jakiś okres (tak jak ma to miejsce w przypadku rachunku zysków i strat). Zwykle dla porównania ujmuje się także w dodatkowych kolumnach dane dotyczące poprzedniego okresu sprawozdawczego, np. jeśli jest to bilans na dzień 31 grudnia 2004 r. to dla porównania pokazuje się również dane na dzień 31 grudnia 2003 r.
Wcale nie trzeba być księgowym, żeby wydobyć z bilansu informacje o stanie majątkowym i finansowym spółki oraz ewentualnych zagrożeniach. Zarządzanie firmą w gospodarce rynkowej wymaga już dzisiaj wiedzy bardzo wszechstronnej, zarówno tej z zakresu zarządzania ludźmi i organizacją, jak i umiejętnego wykorzystywania danych dostarczanych przez księgowość.
Analizę bilansu rozpoczynamy od zwrócenia uwagi na sumę bilansową. Niewątpliwie suma ta daje obraz o tym, czy firma, z którą mamy do czynienia, jest mała czy duża. Nie mniejszą uwagę przywiązuje się do wielkości i struktury aktywów trwałych oraz struktury aktywów obrotowych, która decyduje o płynności całej firmy. Spojrzenie na aktywa pozwoli wstępnie zorientować się w majątku firmy. Najlepiej jest analizować bilanse z kilku okresów sprawozdawczych, np. za ostatnie trzy lata. Wówczas można dopiero wysnuwać jakieś prognozy, przewidywać ewentualne trudności. Bilans nie jest sporządzany tylko dlatego, że nakazują to przepisy. Stanowi on doskonałe źródło wiedzy i o przeszłości, i o ewentualnych rysujących się trendach na przyszłość.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK