| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księgowanie od A do Z

Księgowanie od A do Z

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie rachunkowości ma także za zadanie umożliwienie prawidłowego rozliczenia się z kontrahentem i z budżetem. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki (czyli osiągania zysków). To rachunkowość jest źródłem informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praktycznie cały obszar firmy jest widoczny w zbiorach danych rejestrowanych w księgach rachunkowych i ewidencjach pomocniczych. Informacje tworzone przez rachunkowość służą też otoczeniu przedsiębiorstwa związanemu z nim transakcjami gospodarczymi.

Posługując się pojęciem istotności pojawiających się w sprawozdaniu finansowym błędów, rozumiemy przez to pojęcie takie nieprawidłowości, które powodują, że przeciętny, rozsądny i kompetentny czytelnik (akcjonariusz, potencjalny inwestor, wierzyciel) zaufawszy danemu sprawozdaniu, mógłby dojść do nieodpowiadających rzeczywistości wniosków, wpływających na jego ocenę i decyzję. Biegły rewident, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, może niektóre błędy stwierdzone przy badaniu uznać za nieistotne. Oznacza to, że błędy te nie zniekształcają obrazu wyniku działalności badanej jednostki oraz jej sytuacji majątkowej i finansowej wykazanej w sprawozdaniu finansowym jednostki.
Zdefiniowanie istotności polega na wyrażeniu jej liczbą bezwzględną lub procentową. Liczba ta jest granicą, do której biegły może tolerować wykryte uchybienia w sprawozdaniu finansowym. Dobór kryterium istotności zależy przede wszystkim od samego biegłego rewidenta.
CO NA TO PRAKTYKA?
Kryterium istotności
Załóżmy, że inwestor (przy założeniu wspomnianego kryterium istotności w wysokości 10 000 zł) podejmuje decyzję na podstawie wykazanego w sprawozdaniu wyniku finansowego w wysokości 500 000 zł. Jest raczej mało prawdopodobne, że inwestor ten podjąłby inną decyzję, wiedząc wcześniej, że wynik finansowy podmiotu, którym był zainteresowany, wynosił 490 000 zł a nie 500 000 zł, mimo iż nominalnie wartość ta jest znacząca. Do najczęściej spotykanych w praktyce badań sprawozdań finansowych kryteriów istotności, którymi posługują się biegli rewidenci przy ustalaniu stopni istotności, należą następujące wskaźniki:
• 4% wyniku brutto,
• 1% sumy bilansowej,
• 1% wartości sprzedaży podstawowej,
• 2% wartości kapitałów własnych.
Ustalenie poziomu istotności jeszcze przed badaniem (nawet jeśli miałoby być zmieniane w trakcie jego trwania) ma o tyle duże znaczenie, że pozwala uniknąć zarzutu, że poziom istotności został ustalony w zależności od wielkości ujawnionych przez biegłego rewidenta błędów. Podstawę do obliczeń mogą stanowić dane ze sprawozdań śródrocznych lub z roku ubiegłego. Jednak musimy pamiętać, że przebieg badania i dane bilansowe mogą spowodować korekty tak przyjętych wielkości istotności. Mogą to być korekty zmniejszające albo zwiększające poziom istotności. Przy wprowadzaniu poprawek do przyjętego na początku badania poziomu istotności dużą rolę odgrywa zaufanie biegłego do kierownictwa jednostki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK