| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księgowanie od A do Z

Księgowanie od A do Z

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie rachunkowości ma także za zadanie umożliwienie prawidłowego rozliczenia się z kontrahentem i z budżetem. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki (czyli osiągania zysków). To rachunkowość jest źródłem informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praktycznie cały obszar firmy jest widoczny w zbiorach danych rejestrowanych w księgach rachunkowych i ewidencjach pomocniczych. Informacje tworzone przez rachunkowość służą też otoczeniu przedsiębiorstwa związanemu z nim transakcjami gospodarczymi.

4) 0,006 x 7 000 000 zł = 42 000 zł,
5) dodajemy kwotę z czwartej kolumny tabeli, odpowiednią do wiersza z przedziału 3 000 000 – 10 000 000,
6) kwota: 14 600 zł,
7) sumujemy kwotę z pozycji 4 oraz z pozycji 6, czyli: 42 000 zł + 14 600 zł = 56 600 zł.
Zatem wstępnie oszacowano poziom istotności na kwotę 56 600 zł. Biegły rewident ma jeszcze możliwość skorygowania tej wielkości na podstawie uzyskanych w firmie, której to sprawozdanie finansowe bada, informacji, a także bazując na swoim doświadczeniu, wiedzy i wyczuciu (bo i ono jest w tym zawodzie potrzebne). Tak wyliczona wielkość jest bazą wyjściową. Granica 56 600 zł jest tą kwotą, do której biegły jest w stanie tolerować uchybienia sprawozdania finansowego bez domagania się jego zmiany.
Ustalenie istotności cząstkowej
Ustalmy istotność cząstkową dla pozycji bilansowych za pomocą wskaźnika: 1% sumy bilansowej. Celowo zastosowaliśmy tu wyjątkowo uproszczoną procedurę określania poziomu istotności cząstkowej (1% sumy bilansowej). Wynika to z faktu, że bardziej interesująca jest interpretacja i sens wyliczonego poziomu istotności, a nieco mniej samo jego wyliczenie, jako że to biegły rewident zadecyduje o tym, jakim sposobem ten poziom określić.
Interpretacja obliczonych poziomów istotności cząstkowej:
• aktywa trwałe – najwyższym dopuszczalnym błędem ustalonym globalnie dla składników aktywów trwałych jest 30 000 zł; oznacza to, że mimo wystąpienia błędu nieprzekraczającego 30 000 zł informacje dotyczące składników aktywów trwałych przedstawione w sprawozdaniu finansowym są wiarygodne,
• zapasy – najwyższym dopuszczalnym błędem jest 15 000 zł, oznacza to, że mimo wystąpienia błędu nieprzekraczającego 15 000 zł informacje dotyczące zapasów przedstawione w sprawozdaniu finansowym są wiarygodne,
• należności krótkoterminowe – najwyższym dopuszczalnym błędem jest 17 000 zł; oznacza to, że mimo wystąpienia błędu nieprzekraczającego 17 000 zł informacje dotyczące należności i roszczeń przedstawione w sprawozdaniu finansowym są wiarygodne,
• środki pieniężne – najwyższym dopuszczalnym błędem ustalonym globalnie dla środków pieniężnych jest kwota 8000 zł.
1 Pod redakcją Teresy Kiziukiewicz: Rachunkowość. Zasady prowadzenia po nowelizacji ustawy o rachunkowości, Ekspert, Wrocław 2001.
2 P. Rybicki, Elementy rachunkowości, Poltext, Warszawa 2004.
3 Na podstawie polecanego przez nas wyczerpującego opracowania na temat dowodów księgowych T. Naumiuka, Dowody księgowe. Obieg i kontrola, INFOR, Warszawa 2000.
4 Na podstawie stron: www.biznes.pl, o tematyce: „kontrola podatkowa”.

Grzegorz Mazur

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK