| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Jak rozgraniczyć rozmowy służbowe i prywatne? Za pomocą billingu (wydruku rozmów telefonicznych uzyskanych od operatora). Wymagają tego organy podatkowe, a na konieczność dokumentowania przeprowadzonych rozmów służbowych billingiem zwróciło uwagę Ministerstwo Finansów już w piśmie z 12 lipca 1996 r. (nr PO 3/MD-722/190/96). Jednak w pełni wiarygodne rozgraniczenie rozmów jest modelem trochę teoretycznym. Tym bardziej, że przedstawiciele fiskusa mogą mieć problemy z weryfikacją ustaleń podatnika (musiałoby się to odbyć poprzez sprawdzenie wszystkich numerów). Dlatego ważne jest tutaj zachowanie przez podatników rozsądnych proporcji, niewzbudzających podejrzeń urzędu.
Pracownik może też wykorzystywać do celów służbowych własny telefon. Jeżeli pracodawca zwróci mu koszty rozmów, przychód nie powstanie. Warto jednak zwrócić uwagę, że urzędy skarbowe „nie zgadzają” się na zwolnienie od podatku przyznawanych pracownikom ryczałtów za używanie telefonów. Przykładowo Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (pismo z 1 września 2004 r.; nr US72/RPL/423-101/04/GK) na pytanie: Czy koszty zwracane pracownikowi przez zakład pracy za poniesione przez pracownika rozmowy telefoniczne z telefonu stanowiącego jego własność na potrzeby zakładu pracy – w postaci z góry określonego ryczałtu – podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych?, odpowiedział: Kwota przyznanego ekwiwalentu za używanie telefonu komórkowego na potrzeby pracodawcy może być uznana za świadczenie zwolnione od podatku dochodowego pod warunkiem właściwego udokumentowania faktu używania przez pracownika do celów służbowych telefonu będącego jego własnością. Takim dokumentem może być np. wydruk rozmów telefonicznych (billing) zawierający rejestr przeprowadzonych rozmów – umożliwiający podzielenie przeprowadzonych rozmów na rozmowy związane z pracą i rozmowy prywatne. Natomiast zwrot przez zakład pracy pewnej części kosztów poniesionych przez pracownika na rozmowy telefoniczne, w postaci z góry określonego ryczałtu (w zależności od przewidywanych kosztów), nie stanowi ekwiwalentu pieniężnego za używanie przez pracownika przy wykonywaniu pracy telefonu komórkowego.
W związku z powyższym kwoty, o których mowa w przedmiotowym zapytaniu, wypłacone pracownikom nie będą podlegały zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a spółka jako płatnik powinna doliczyć powyższe kwoty do pozostałych dochodów ze stosunku pracy i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »