| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

1.9.1. Bilety a składki ZUS
Od wartości biletu do kina lub teatru nie należy również potrącać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika, jeżeli zakup biletu został sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie ma przy tym znaczenia wartość otrzymanego przez pracownika biletu. Podstawę prawną do wyłączenia tego typu przychodu z podstawy wymiaru składek stanowi przytoczony już wcześniej § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
1.10. Karnet na siłownię
Czy karnet na siłownię jest świadczeniem rzeczowym? W świetle przytoczonych wyżej wyjaśnień Ministerstwa Finansów z 15 marca 2004 r. nie powinno być co do tego wątpliwości. Jego wartość może więc być zwolniona od podatku, jeżeli został sfinansowany w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (lub z funduszy związków zawodowych) – do 380 zł w ciągu roku.
Musimy jednak pamiętać, że art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy świadczeń rzeczowych, a nie dopłat. Pracodawca musi więc przekazać pracownikowi karnet na siłownię, a nie wypłacić kwotę pieniędzy na ten cel.

Oczywiście nie ma problemu podatkowego w sytuacji, gdy świadczenia nie da się przypisać konkretnemu pracownikowi. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 30 sierpnia 1995 r. (nr PO 5/1-3157/0650/95): Wydatki na dofinansowanie imprez turystycznych, sportowych i kulturalnych organizowanych przez zakład pracy, jeżeli nie są imiennie adresowane do podatnika, nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym w takim przypadku nie zachodzi potrzeba dzielenia kwoty wydatkowanej na liczbę uczestników i doliczenia do wynagrodzenia pracownika.
Jeżeli więc firma zarezerwuje swoim pracownikom boisko do siatkówki, które jest do dyspozycji w określonym czasie dla wszystkich chętnych, bez imiennego kierowania, to praktycznie nie ma możliwości ustalenia, jaka dokładnie kwota przychodu przypada na konkretnego pracownika.
1.10.1. Karnety a składki na ubezpieczenia społeczne
Odnosząc się do kwestii oskładkowania otrzymanego przez pracownika od pracodawcy karnetu na siłownię należy stwierdzić, że jeżeli karnet taki został sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie są należne od jego wartości składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jedną z form działalności socjalnej finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są bowiem usługi pracodawcy świadczone na rzecz działalności sportowo-rekreacyjnej. Co więcej, zwolnienie to nie ma ograniczenia kwotowego, jeśli chodzi o wartość karnetu. Podstawę prawną tego zwolnienia stanowi § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasada ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »