| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

– budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
– budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych,
– budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych.
Dochód przeznaczony na wybudowanie tych budynków będzie zatem wolny od podatku, został bowiem przeznaczony i wydatkowany na realizację celów statutowych spółdzielni mieszkaniowej.
Wybudowane budynki nie będą jednak zaliczane do środków trwałych podlegających amortyzacji dla celów podatku dochodowego, ponieważ budynki w ramach spółdzielczych zasobów mieszkaniowych nie podlegają amortyzacji podatkowej (art. 16c pkt 2 u.p.d.o.p.). Jeżeli budynki zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych nie podlegają podatkowej amortyzacji, zatem na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wybudowanie tych budynków nie będzie nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji.
W takim przypadku dla celów VAT do wydatków związanych z budową tych budynków zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, które nie podlegają amortyzacji podatkowej, nie będą miały również zastosowania przepisy o podatku od towarów i usług w zakresie:
– 180-dniowego terminu zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych podlegających amortyzacji dla celów podatku dochodowego (generalnie w innych przypadkach termin ten jest krótszy i wynosi 60 dni),
– korekty kwoty podatku odliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych podlegających amortyzacji, wówczas podatnik korekty dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat (w innych przypadkach dokonuje się jednorazowej korekty).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK