| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Czy mając paragon za parkowanie, można odliczyć VAT? Czy może trzeba dysponować fakturą?

Odpowiedź

Nie można odliczyć VAT z paragonu. Aby odliczyć VAT, trzeba dysponować fakturą.

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Uzasadnienie

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT). Jak z tego wynika, podstawą do odliczenia VAT może być faktura VAT. Jednak w rozporządzeniu w sprawie faktur zostały określone dokumenty, które mimo że nie są fakturami, mogą być uznane za faktury (§ 17 rozporządzenia). Według tych regulacji za fakturę uznajemy również:

1) bilety jednorazowe uprawniające do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,

2) dokumenty dotyczące usług pośrednictwa finansowego zwolnionych od podatku,

3) dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi,

4) rachunki, o których mowa w art. 87 i 88 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749, 1101 i 1342), wystawiane przez podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, z wyjątkiem gdy do wystawienia faktury obowiązani są podatnicy dokonujący WDT nowych środków transportu.

Dokumenty te muszą zawierać dane określone w przepisach.

Wśród dokumentów, które mogą być uznane za faktury, co jest równoznaczne z prawem do odliczenia z nich VAT (poza rachunkami), nie wymieniono kwitów parkingowych. Aby odliczać z nich VAT, trzeba wystąpić do wystawcy o wystawienie na ich podstawie faktury VAT. Obecnie może to być faktura uproszczona (gdy wartość transakcji nie przekracza 450 zł).

Nie otrzymamy natomiast faktury za opłaty parkingowe za parkowanie na drogach publicznych. Jest to danina publiczna i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wobec tego za kupione abonamenty i wykupione w parkomacie bilety parkingowe gmina nie wystawia faktur VAT i nie nalicza VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

 

 

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

SIE23
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem Infor.pl »