| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > VAT od telefonów sprzedawanych pracownikom

VAT od telefonów sprzedawanych pracownikom

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową, czynnym podatnikiem VAT. Kupujemy telefony komórkowe do celów służbowych, z których korzystają pracownicy. Telefony są wykorzystywane do wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej, czyli czynności nieopodatkowanych. Przy zakupie telefonów nie odliczamy podatku naliczonego. Po okresie użytkowania dłuższym niż pół roku sprzedajemy telefony pracownikom. Czy sprzedaż tych telefonów będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Odpowiedź

 

Sprzedaż używanych telefonów pracownikom korzysta ze zwolnienia z VAT, ponieważ jednostce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie.

 

Uzasadnienie

 

Ze zwolnienia z VAT korzysta dostawa towarów używanych, co do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych towarów (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Aby towar uznać za używany, musi być używany przez nabywcę co najmniej przez pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel.

Nie jest przy tym wystarczające samo tylko posiadanie danego towaru, czy prawa własności do towaru, przez wskazany przepisem czas. Konieczne jest faktyczne wykorzystywanie towaru. Aby sprzedaż towaru używanego mogła korzystać ze zwolnienia od podatku, musi być również spełniony warunek dotyczący braku prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Z pytania wynika, że zakup telefonów jest związany z działalnością nieopodatkowaną jednostki. W takim przypadku jednostce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Następnie jednostka sprzedaje telefony, które są już towarem używanym w rozumieniu ustawy o VAT (minął półroczny termin ich używania). W związku z tym sprzedaż tych telefonów może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

Sprzedaż telefonów jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

• art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »