| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Korekta VAT, gdy wierzyciel korzysta z ulgi na złe długi

Korekta VAT, gdy wierzyciel korzysta z ulgi na złe długi

Czy dłużnik musi korygować odliczony VAT, gdy wierzyciel wysłał mu zawiadomienie, że będzie korzystał z ulgi na złe długi w stosunku do faktur wystawionych w 2010 r.?

ODPOWIEDŹ

 

Nie, w takiej sytuacji nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT. Wierzyciel nie ma już prawa do korzystania z ulgi na złe długi, gdy wierzytelności powstały w 2010 r.

 

UZASADNIENIE

 

Z pytania wynika, że faktury zostały wystawione w 2010 r. Zakładam więc, że miały one terminy płatności także w 2010 r.

Z przepisów przejściowych zawartych w ustawie z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r. poz. 1342) wynika, że do takich należności (których termin płatności przypadał przed 4 sierpnia 2012 r.) stosuje się przepisy dotyczące ulgi na złe długi, obowiązujące do końca 2012 r.

Z przepisów tych wynika, że jeśli dłużnik otrzyma zawiadomienie o tym, że jego wierzyciel będzie korzystał z ulgi na złe długi, i nie ureguluje należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, wówczas jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.

Takie zawiadomienie powinno być jednak skuteczne (aby wystąpił obowiązek korekty podatku naliczonego). Przepis art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2012 r.) stanowił, że wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi, jeśli od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Tymczasem w tym przypadku 2 lata już upłynęły. Faktury są bowiem z 2010 r. Wierzyciel nie skorzysta więc z ulgi, a zatem dłużnik nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi.

• art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »