| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Wystawiliśmy fakturę sprzedażową na kwotę X. Zamawiający potrącił z tej kwoty 5% w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń z tytułu gwarancji jakości i rękojmi i wpłacił kwotę pomniejszoną o zabezpieczenie. Czy do rozliczenia należy przyjąć całą kwotę należności? Po upływie uzgodnionego terminu zatrzymana kwota zostanie firmie zwrócona. Czy zatrzymana przez nabywcę część należności z faktury z tytułu roszczeń gwarancyjnych zmniejsza wartość obrotu i VAT?

Tak. Do rozliczenia należy przyjąć wykazane na fakturze wartości sprzedaży netto i należnego VAT.

W omawianym przypadku należy przyjąć, że należność będzie regulowana w dwóch terminach. Fakt ten nie ma wpływu na podstawę opodatkowania sprzedaży, gdyż nie była to faktura zaliczkowa, ale faktura wystawiona po dokonaniu sprzedaży.

Takie postępowanie wynika z definicji podstawy opodatkowania.

Podstawę opodatkowania na potrzeby VAT stanowi obrót, przez który rozumie się kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W art. 29 ust. 4 ustawy o VAT zostało wskazane, kiedy podstawa opodatkowania może być zmniejszona np. o udzielone rabaty.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Żaden przepis nie przewiduje, aby w omawianej sytuacji można było zmniejszyć podstawę opodatkowania o zatrzymaną kwotę należności. Zatem wykazana na wystawionej przez firmę fakturze kwota stanowi całą należność brutto określoną w umowie za dokonaną sprzedaż, niezależnie od kwoty zatrzymanej przez nabywcę tytułem zabezpieczenia jego roszczeń. Ma ona charakter zwrotny i pozostaje neutralna podatkowo. Nie ma zatem podstaw, aby wystawić fakturę korygującą.

Darowizny na cele charytatywne w księgach rachunkowych

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Do rozliczenia firma powinna zatem przyjąć całą kwotę obrotu (tj. wartość netto) i kwotę należnego VAT, wykazane na fakturze, niezależnie od faktu, że częściowa jej zapłata nastąpi w późniejszym terminie.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »