| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Wystawiliśmy fakturę sprzedażową na kwotę X. Zamawiający potrącił z tej kwoty 5% w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń z tytułu gwarancji jakości i rękojmi i wpłacił kwotę pomniejszoną o zabezpieczenie. Czy do rozliczenia należy przyjąć całą kwotę należności? Po upływie uzgodnionego terminu zatrzymana kwota zostanie firmie zwrócona. Czy zatrzymana przez nabywcę część należności z faktury z tytułu roszczeń gwarancyjnych zmniejsza wartość obrotu i VAT?

Tak. Do rozliczenia należy przyjąć wykazane na fakturze wartości sprzedaży netto i należnego VAT.

W omawianym przypadku należy przyjąć, że należność będzie regulowana w dwóch terminach. Fakt ten nie ma wpływu na podstawę opodatkowania sprzedaży, gdyż nie była to faktura zaliczkowa, ale faktura wystawiona po dokonaniu sprzedaży.

Takie postępowanie wynika z definicji podstawy opodatkowania.

Podstawę opodatkowania na potrzeby VAT stanowi obrót, przez który rozumie się kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W art. 29 ust. 4 ustawy o VAT zostało wskazane, kiedy podstawa opodatkowania może być zmniejszona np. o udzielone rabaty.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Żaden przepis nie przewiduje, aby w omawianej sytuacji można było zmniejszyć podstawę opodatkowania o zatrzymaną kwotę należności. Zatem wykazana na wystawionej przez firmę fakturze kwota stanowi całą należność brutto określoną w umowie za dokonaną sprzedaż, niezależnie od kwoty zatrzymanej przez nabywcę tytułem zabezpieczenia jego roszczeń. Ma ona charakter zwrotny i pozostaje neutralna podatkowo. Nie ma zatem podstaw, aby wystawić fakturę korygującą.

Darowizny na cele charytatywne w księgach rachunkowych

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Do rozliczenia firma powinna zatem przyjąć całą kwotę obrotu (tj. wartość netto) i kwotę należnego VAT, wykazane na fakturze, niezależnie od faktu, że częściowa jej zapłata nastąpi w późniejszym terminie.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK