| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Faktura korygująca in minus - termin rozliczenia VAT

Faktura korygująca in minus - termin rozliczenia VAT

W maju wystawiłam fakturę korygującą „in minus”. Dostałam ją z powrotem dopiero teraz. Nabywca potwierdził odbiór na odesłanym egzemplarzu, wpisując datę odbioru 22.05.2013 r. Czy muszę korygować deklarację VAT za maj, aby rozliczyć tę fakturę?

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 marca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-74/13-4/MM) czytamy:

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy co do tego, że za dany miesiąc rozliczeniowy ma prawo obniżyć swój obrót, jeśli do 25 dnia po danym miesiącu otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej (żółtej kartki zwrotki - potwierdzenie odbioru). Natomiast uzyskanie potwierdzenia otrzymania (żółtej kartki zwrotki - potwierdzenie odbioru) przez nabywcę usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia Wnioskodawcę do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Terminy rozliczania faktur korygujących

Termin rozliczenia

Warunki

Za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

Uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, przed terminem złożenia deklaracji za okres, kiedy nabywca otrzymał tę fakturę.

Za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano, w pozostałych przypadkach.

Uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę towaru lub usługi.

PRZYKŁAD

Firma wystawiła we wrześniu fakturę korygującą. Nabywca otrzymał ją 23 września. Jeśli firma otrzyma potwierdzenie:

• 25 października - fakturę korygującą rozliczy w deklaracji za wrzesień,

• po 25 października - fakturę korygującą rozliczy w deklaracji za miesiąc, w którym potwierdzenie do niej dotarło.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29 ust. 4a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »