| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Faktura korygująca in minus - termin rozliczenia VAT

Faktura korygująca in minus - termin rozliczenia VAT

W maju wystawiłam fakturę korygującą „in minus”. Dostałam ją z powrotem dopiero teraz. Nabywca potwierdził odbiór na odesłanym egzemplarzu, wpisując datę odbioru 22.05.2013 r. Czy muszę korygować deklarację VAT za maj, aby rozliczyć tę fakturę?

Nie ma potrzeby korygowania deklaracji VAT za maj. Korektę należy rozliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymała Pani potwierdzenie.

 

Zasady rozliczania faktur korygujących „in minus” reguluje art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Przepis ten określa dwa terminy rozliczenia faktur korygujących. Warunkiem skorzystania z prawa do korekty jest uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Warunek ten nie dotyczy:

1) eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

2) dostawy towarów i świadczeniu usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,

3) sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,

4) pozostałych przypadów, jeżeli w wystawionej fakturze, do której odnosi się korekta, nie wykazano kwoty podatku.

Zakładamy, że żaden ze wskazanych przypadków nie ma zastosowania w omawianej sprawie. Dlatego należy stosować się do terminów wskazanych w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT i konieczne jest potwierdzenie odbioru faktury. Jak wynika z pytania, wysłała Pani dwa egzemplarze faktury korygującej, a nabywca odesłał jeden z potwierdzeniem odbioru.

Limity podatkowe w 2014 roku

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Jak z tego wynika, jeżeli warunki zastosowania pierwszego terminu nie są spełnione (potwierdzenie odbioru faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji), wówczas korektę rozliczamy w miesiącu otrzymania tego potwierdzenia. Nie interesuje nas wtedy data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę. Taka sytuacja ma miejsce w Pani przypadku. Dlatego otrzymaną fakturę korygującą może Pani wykazać w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymała Pani zwrot faktury korygującej wraz z potwierdzeniem jej odbioru.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »