| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek od spadków i darowizn

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek od spadków i darowizn

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. W 2008 r. spółka nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość została nabyta ze środków spółki i wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych. Obecnie wspólnicy zamierzają na mocy uchwały wycofać tę nieruchomość ze spółki. W efekcie staną się oni współwłaścicielami nieruchomości. Przy czym ich udziały we współwłasności będą odpowiadać udziałom w zyskach i stratach w spółce. Czy wycofanie tej nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?


Czy przekazanie nieruchomości na cele osobiste podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?


Odpowiedź

 

Nie. Nieodpłatne przekazanie przez spółkę nieruchomości na cele osobiste wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli we współwłasności zachowane zostaną proporcje udziałów.

 

Uzasadnienie

 

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn ma charakter zamknięty. Oznacza to, że opodatkowaniu tym podatkiem podlega tylko i wyłącznie nabycie tych rzeczy lub praw majątkowych, które w sposób wyraźny zostały wskazane w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podatkiem tym będzie obłożone m.in. dokonanie darowizny. Darowizna ma na celu przysporzenie majątkowe z majątku darczyńcy bez ekwiwalentu ze strony obdarowanego (przysporzenie nieodpłatne).

W przedmiotowej sprawie wolą wspólników spółki nie jest zawarcie umowy darowizny. Żaden ze wspólników nie otrzymuje bowiem przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników. Wszyscy wspólnicy utrzymują swój stan posiadania. Tym samym nieodpłatne przekazanie przez spółkę nieruchomości na cele osobiste wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 27 czerwca 2012 r., sygn. IBPBII/1/436-112/12/ASz:

Skoro planowana czynność nieodpłatnego przekazania przez spółkę osobową nieruchomości wspólnikom na ich cele osobiste nie przyjmie formy darowizny, to wskazana czynność nie będzie podlegała ustawie o podatku od spadków i darowizn, gdyż z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, iż przedmiotowa czynność przyjmie którykolwiek tytuł z wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Podstawa prawna:

• art. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 692

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »