| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Kiedy można sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe

Kiedy można sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe

Czy spółka akcyjna może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe?

 

ODPOWIEDŹ

Tak, jeżeli nie osiągnęła dwóch z trzech wielkości wynikających z art. 51 ust. 2 ustawy o rachunkowości.


UZASADNIENIE

Jeżeli spółka akcyjna w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie osiągnęła dwóch z następujących trzech wielkości:

1) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,

2) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2 000 000 euro (8 294 400 zł według kursu 4,1472 PLN/EUR z tabeli nr 251/A/NBP/2013 z dnia 31 grudnia 2013 r.,

3) przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4 000 000 euro (16 588 800 zł)

- może sporządzić sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej.

Uproszczone sprawozdanie finansowe oznacza, że należy w nim wykazać informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości literami i cyframi rzymskimi. Informację dodatkową sporządza się oczywiście w odpowiednio uproszczonej formie.

Nie mogą sporządzić uproszczonego sprawozdania finansowego banki, SKOK, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji.


Podstawa prawna:

• art. 50 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »