| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady ekspertów INFORLEX

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem

Aktualizacja: 29.07.2013

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W czerwcu 2011 r. wystawił fakturę dla kontrahenta na kwotę 24 000 zł netto. Wartość faktury zaliczył do przychodów należnych. Faktura nie została zapłacona do dzisiaj. Kontrahent zmarł w styczniu 2013 r. Podatnik otrzymał od żony zmarłego pisemną informację, że spadkobiercy odrzucili spadek. Czy wierzytelność nieściągalna z powodu śmierci kontrahenta i odrzucenia spadku przez spadkobierców może być kosztem uzyskania przychodów? »

Korekta VAT, gdy wierzyciel korzysta z ulgi na złe długi

Aktualizacja: 15.05.2013

Czy dłużnik musi korygować odliczony VAT, gdy wierzyciel wysłał mu zawiadomienie, że będzie korzystał z ulgi na złe długi w stosunku do faktur wystawionych w 2010 r.? »

VAT od telefonów sprzedawanych pracownikom

Aktualizacja: 29.07.2013

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową, czynnym podatnikiem VAT. Kupujemy telefony komórkowe do celów służbowych, z których korzystają pracownicy. Telefony są wykorzystywane do wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej, czyli czynności nieopodatkowanych. Przy zakupie telefonów nie odliczamy podatku naliczonego. Po okresie użytkowania dłuższym niż pół roku sprzedajemy telefony pracownikom. Czy sprzedaż tych telefonów będzie podlegała opodatkowaniu VAT? »

Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Aktualizacja: 29.07.2013

Czy mając paragon za parkowanie, można odliczyć VAT? Czy może trzeba dysponować fakturą? »

Korekta VAT po przesunięciu terminu płatności

Aktualizacja: 15.05.2013

Czy dłużnik musi korygować VAT, gdy przed upływem 150 dni podpisano porozumienie o przesunięciu terminu płatności? »

Czy darowizna dla żony korzysta ze zwolnienia

Aktualizacja: 29.07.2013

Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. W 2013 r. mąż ze swojego konta przelał pieniądze na rachunek autosalonu. Były one przeznaczone na zakup samochodu dla żony. Tytułem przelewu była faktura wystawiona przez autosalon na żonę. Czy w takim przypadku darowizna dla żony tej kwoty pieniężnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn? »

Usługa obróbki materiału zlecona przez firmę z UE - gdzie opodatkować VAT

Aktualizacja: 05.08.2013

Przedmiotem działalności spółki jest obróbka materiałów ze stali. Spółka otrzymała propozycję współpracy od francuskiej firmy, która posiada nadany we Francji numer NIP dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Współpraca miałaby wyglądać w ten sposób, że towary będące własnością francuskiej firmy byłyby dostarczane do innej polskiej spółki i w Polsce podlegałyby pierwszej fazie obróbki. Następnie spółka odbierałaby je z siedziby tej pierwszej spółki w Polsce, dowoziła do swojej siedziby na terenie Polski i tam dokonywała drugiej fazy obróbki. Później towary byłyby odwożone przez spółkę do polskiej firmy (spółki, która wykonywała pierwszą fazę obróbki). Zleceniodawcą wykonania tej usługi byłaby francuska firma. Na nią wystawiane byłyby faktury. Czy transakcja ta powinna być opodatkowana VAT w Polsce? »

Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT

Aktualizacja: 05.08.2013

Gmina zobowiązana jest do udostępnienia informacji publicznej. Czynności tej dokonuje się na wniosek zainteresowanego, pod warunkiem że udostępnienie informacji nie podlega ograniczeniu. Za czynność tę gmina pobiera opłatę, która stanowi zwrot kosztów związanych z udostępnieniem dokumentów. Czy odpłatne udostępnienie informacji publicznej podlega opodatkowaniu VAT? »

Kiedy przekazanie firmy mężowi nie jest opodatkowane VAT

Aktualizacja: 05.08.2013

Podatniczka była osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Była czynnym podatnikiem VAT. W grudniu 2012 r. przekazała nieodpłatnie całe prowadzone przedsiębiorstwo mężowi. Przekazaniu podlegały wszystkie składniki wchodzące w skład firmy, takie jak: nieruchomości, środki trwałe, wyposażenie, materiały, a także kredyt bankowy, który został zaciągnięty w związku z rozbudową nieruchomości. Przed przekazaniem firmy mąż założył swoją indywidualną działalność gospodarczą. W związku z nieodpłatnym przekazaniem przedsiębiorstwa sporządzony został protokół przekazania przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia. Po dokonaniu czynności przekazania podatniczka zlikwidowała prowadzoną działalność gospodarczą. Czy nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa mężowi, a następnie zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej spowoduje konieczność zapłaty VAT? »

Rekompensaty wypłacane za zmianę warunków prenumeraty nie są objęte VAT

Aktualizacja: 05.08.2013

Spółka zajmuje się kolportażem prasy w prenumeracie. Na podstawie „cennika prasy w prenumeracie”, przygotowanego w oparciu o zgłoszone przez wydawców informacje, przyjmuje od prenumeratorów zamówienia oraz przedpłaty na dostawę prasy. Umowy z prenumeratorami na dostawę prasy spółka zawiera we własnym imieniu. W przypadku zaprzestania wydawania czasopisma lub obniżenia ceny w trakcie realizacji prenumeraty, na które zostały przyjęte przedpłaty, spółka zwraca prenumeratorom nadpłacone kwoty. Wydawcy w przypadku wystąpienia wskazanych okoliczności są zobowiązani do pokrycia poniesionych przez spółkę kosztów zwrotu nadpłat prenumeratorom. Czy zwracane przez wydawców koszty podlegają opodatkowaniu VAT? »

Czy premie brokerskie są opodatkowane VAT

Aktualizacja: 05.08.2013

Spółka jest firmą leasingową. Przedmioty oddawane przez spółkę w leasing muszą zostać ubezpieczone. W tym celu spółka współpracuje z firmami świadczącymi usługi brokerskie w zakresie ubezpieczeń. W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia za pośrednictwem brokera spółka otrzymuje od niego tzw. premię brokerską. Podstawą wyliczenia wysokości premii brokerskiej jest kwota składki zainkasowanej przez zakład ubezpieczeń. Premia brokerska jest płatna na podstawie not księgowych wystawionych przez spółkę na brokera. Podpisanie umowy ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń jest jedynym warunkiem wypłaty przez brokera premii brokerskiej. Wypłata premii brokerskiej nie jest uzależniona od innych warunków, w szczególności od osiągnięcia określonego poziomu wartości umów ubezpieczenia zawartych z udziałem brokera. Czy premie brokerskie wypłacane w takich warunkach podlegają opodatkowaniu VAT? »

Przekazywanie ubrań pracownikom - czy podlega VAT

Aktualizacja: 05.08.2013

Spółka prowadzi działalność w zakresie sieciowej sprzedaży ubrań. Wszyscy jej pracownicy są wyposażeni w ubrania służbowe, adekwatne do aktualnej kolekcji ubrań. W rezultacie pracownicy noszą ubrania dostępne w sprzedaży w sklepach spółki. Ubrania te nie zawierają żadnych oznaczeń identyfikujących spółkę. Może się zdarzyć, że pracownicy będą wykorzystywali stroje także poza godzinami pracy (np. w drodze do pracy). Spółka nie ma jednak możliwości weryfikowania sposobu wykorzystywania ubrań przez pracowników poza miejscem pracy. Po wycofaniu danej kolekcji i zakończeniu okresu wyposażenia w strój służbowy pracownik, co do zasady, będzie zobowiązany do zwrotu udostępnionych ubrań. Możliwe jest także odkupienie ubrań przez pracownika. Spółka odlicza podatek naliczony przy nabyciu ubrań przekazywanych pracownikom. Czy udostępnienie tych ubrań pracownikom stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT? »

Sprzedaż zniszczonego budynku - czy jest zwolniona z VAT

Aktualizacja: 05.08.2013

Spółdzielnia produkcyjna jest podatnikiem VAT. Chce sprzedać działkę, na której znajduje się zniszczony budynek. Nie był on nigdy używany i zniszczał w wyniku upływu czasu. Konstrukcja budynku jest zachowana, lecz jego stan uniemożliwia dalsze użytkowanie. Budynek został wybudowany w latach 70. XX wieku. Nigdy nie doszło do jego zasiedlenia, nie był również modernizowany. Nie był też oddany w najem ani dzierżawę. Nie jest przeznaczony do rozbiórki. Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego wytworzeniu. Budynek znajduje się na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę przemysłową. Czy dostawa budynku, którego stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie, wraz z gruntem przeznaczonym pod zabudowę będzie objęta zwolnieniem od VAT? »

Kto powinien mieć kasę fiskalną po 1 marca 2013 r.

Aktualizacja: 01.02.2013

W 2011 r. rozpocząłem sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W 2011 r. nie miałem obowiązku zainstalowania kasy. Mój obrót w 2012 r. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniósł niewiele ponad 20 000 zł. Również w tym roku nie miałem obowiązku instalowania kasy. Czy mam obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej w 2013 r.? »

Kiedy należy zgłosić wybór kwartalnego rozliczenia

Aktualizacja: 21.03.2014

Począwszy od II kwartału 2014 r. chciałbym rozliczać VAT kwartalnie. Czy jest to możliwe? Nie mam statusu małego podatnika. W jakim terminie muszę zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o swoim zamiarze? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »