| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Amortyzacja budynku przeznaczonego do wynajęcia

Amortyzacja budynku przeznaczonego do wynajęcia

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie wynajmu powierzchni biurowych. Podstawowym majątkiem spółki są dwa budynki przeznaczone na wynajem. Jednak w ostatnim czasie - ze względu na brak najemców - wynajęte jest tylko około 70 proc. ich powierzchni. Czy w związku z tym spółka ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej budynków? Czy taka sytuacja w jakikolwiek sposób wpłynie na stawki amortyzacyjne?

Fakt niewykorzystywania w pełni środka trwałego nie powoduje również konieczności zmniejszenia stawki amortyzacyjnej. Warto jednak przypomnieć, że podatnicy mają taką możliwość. Wynika ona z brzmienia art. 22i ust. 5 u.p.d.o.f. W myśl tego przepisu podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych (bez żadnych dodatkowych warunków, czyli wedle ich uznania). Zmiany stawki dokonuje się, począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. O obniżeniu stawek amortyzacyjnych warto pomyśleć w sytuacji, gdy podatnik przez kilka lat z rzędu ponosi stratę. W takim przypadku może bowiem nie być możliwości jej rozliczenia dochodami z kolejnych 5 lat.
Konrad Piłat
Podstawa prawna:
art. 22a i art. 22c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »