| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Amortyzacja budynku przeznaczonego do wynajęcia

Amortyzacja budynku przeznaczonego do wynajęcia

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie wynajmu powierzchni biurowych. Podstawowym majątkiem spółki są dwa budynki przeznaczone na wynajem. Jednak w ostatnim czasie - ze względu na brak najemców - wynajęte jest tylko około 70 proc. ich powierzchni. Czy w związku z tym spółka ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej budynków? Czy taka sytuacja w jakikolwiek sposób wpłynie na stawki amortyzacyjne?

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o p.d.o.f. kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z art. 22a–22o. Należy także pamiętać o ograniczeniach przewidzianych w art. 23 ustawy o p.d.o.f., stanowiącym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 22a ustawy o p.d.o.f. amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Wyjątki od tej zasady określone zostały w art. 22c ustawy o p.d.o.f. W myśl tego przepisu amortyzacji nie podlegają:
1) grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
2) budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu,
3) dzieła sztuki i eksponaty muzealne,
4) wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. (czyli w drodze kupna lub leasingu finansowego),
5) składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności.
Sytuacja opisana w pytaniu nie spełnia żadnego z powyższych warunków. W związku z tym należy uznać, że fakt wynajmowania tylko części powierzchni biurowej nie ma wpływu na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Z niewykorzystywaniem składników majątku związany jest obowiązek zaprzestania amortyzacji tylko w przypadku, jeśli jest ono skutkiem zaprzestania działalności, w której te składniki były używane (pkt 5). W sytuacji opisanej w pytaniu mamy natomiast do czynienia z częściowym niewykorzystaniem środka trwałego z uwagi na brak kontrahentów, czyli zupełnie odmienną sytuację.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »