| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować usługi pośrednictwa na rzecz zagranicznego kontrahenta

Jak opodatkować usługi pośrednictwa na rzecz zagranicznego kontrahenta

Świadczę usługi pośrednictwa w zakresie dostawy towarów z Niemiec do Polski. Usługi pośrednictwa wykonuję na rzecz niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej. Wynagrodzenie otrzymywane z tego tytułu otrzymuję w formie prowizji. Moje pytanie dotyczy sposobu rozliczenia i udokumentowania tej transakcji.

Miejsce opodatkowania: W przypadku usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów z Niemiec do Polski, świadczonych przez polskiego podatnika, miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Niemiec, według prawa tam obowiązującego. W Polsce usługa ta będzie uznana za niepodlegającą opodatkowaniu.
 
W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności.
Ponadto w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przewidziano szczególną zasadę ustalania miejsca świadczenia dla usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów. Stosownie do przepisu § 4 ust. 1 powołanego rozporządzenia w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. Natomiast miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
W sytuacji opisanej przez Czytelnika miejscem opodatkowania świadczonych przez niego usług będzie zatem terytorium Niemiec, według prawa tam obowiązującego. W Polsce usługa ta będzie uznana za niepodlegającą opodatkowaniu.
W przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów.
W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT (zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy o VAT) lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenie usługi (zgodnie z § 4 ust. 1 cytowanego rozporządzenia wykonawczego) – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Potwierdzenie dokonanej transakcji, zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, powinno być udokumentowane fakturą VAT. Faktura ta powinna zawierać dane określone w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
Ewa Michalak
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK