| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna przekazana z zysku spółki - kto jest darczyńcą

Darowizna przekazana z zysku spółki - kto jest darczyńcą

W 2004 r. przekazaliśmy darowiznę na rzecz fundacji osób niepełnosprawnych. Darowizna została przekazana na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników z zysku netto spółki z o.o. Do jakiej wysokości dochodu (15% czy 10%) darowizna ta podlega odliczeniu?

Podział zysku spółki: Jeśli umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania odpisów z zysku na fundusze spółki lub na inne cele, należy uznać, że darowizna z tego zysku została dokonana nie z majątku spółki, lecz z majątku jej wspólników.
 
Na wstępie należy rozstrzygnąć kwestię, kosztem czyjego majątku udzielona została wspomniana w pytaniu darowizna – spółki czy też wspólników tej spółki.
Otóż stosownie do art. 191 § 1 k.s.h. wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Z § 2 i 3 tego artykułu wynika, że umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku niż jego wypłatę wspólnikom oraz że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, to zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do wielkości posiadanych przez nich udziałów. Przepisy art. 192–197 mają charakter bezwzględnie obowiązujący, a reguły w nich zawarte nie mogą być modyfikowane postanowieniami umowy spółki ani tym bardziej uchwałami wspólników (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek hand-lowych, t. II, Komentarz do artykułów 151–300, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2002, s. 300). Oznacza to, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, to zysk przysługuje wspólnikom.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przysługuje wspólnikom.
Kwota zysku przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe (art. 192 k.s.h.).
Jeśli więc umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania z zysku netto spółki odpisów na jej fundusze oraz nie przewiduje innego sposobu rozdysponowania zysku niż jego wypłata wspólnikom, to cały wypracowany za dany rok obrotowy zysk, jaki może być przeznaczony do podziału między wspólników, podlega takiemu podziałowi (choć roszczenie wspólników o wypłatę dywidendy powstaje dopiero z momentem podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o podziale zysku).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »