| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wpływ okresu przypisania kosztów na rozliczenia księgowe i podatkowe

Wpływ okresu przypisania kosztów na rozliczenia księgowe i podatkowe

5 stycznia 2004 r. nasza spółka zawarła z kontrahentem umowę o świadczenie usług marketingowych i promocji produktów w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2004 r. W kwietniu 2005 r. otrzymaliśmy od kontrahenta faktury VAT za te usługi na łączną kwotę 250 000 zł. W urzędzie skarbowym zostało już złożone roczne zeznanie podatkowe CIT-8. Sprawozdanie finansowe za 2004 r. zostało zatwierdzone. Czy z uwagi na zamknięcie roku podatkowego i księgowego 2004 możemy zaksięgować te faktury w ciężar kosztów roku 2005 jako koszty uzyskania przychodu w tym roku podatkowym? Czy należy złożyć korektę CIT-8 za 2004 r.?

Korekta zeznania rocznego: Koszty poniesione w celu uzyskania przychodów są potrącalne w roku podatkowym, w którym ten przychód wystąpił albo – racjonalnie oceniając – powinien wystąpić.
 
Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (art. 15 ust. 4 updop).
Z powołanego przepisu wynika, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodów są potrącalne w roku podatkowym, w którym ten przychód wystąpił albo – racjonalnie oceniając – powinien wystąpić.
Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o rachunkowości, w przypadku gdy jednostka otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na wynik finansowy po jego zatwierdzeniu, skutki tych zdarzeń ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała (art. 54 ust. 2). Jeżeli jednak skutki tych zdarzeń w istotny sposób zniekształcają wynik finansowy, należy je zakwalifikować jako błąd podstawowy i kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu należy odnieść na kapitał (fundusz) własny i wykazać w sprawozdaniu jako zysk (stratę) z lat ubiegłych.
Jeżeli popełniony błąd ma wpływ na ustalenie zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, zwłaszcza w sytuacji gdy zobowiązanie zostało zaniżone – jednostka powinna skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację).
W sytuacji opisanej w pytaniu nieujęcie faktur kosztowych w zeznaniu za 2004 r. spowodowało zawyżenie zobowiązania podatkowego. Jeżeli więc jednostka nie skoryguje zeznania rocznego CIT-8 za 2004 r., nie narazi się na reperkusje ze strony urzędu skarbowego. Jednak ujęcie tych kosztów w rozliczeniu za 2005 r., w przypadku ewentualnej kontroli, najprawdopodobniej spowoduje zakwestionowanie ich prawidłowości przez organ podatkowy. Dlatego też spółka w swoim interesie powinna złożyć korektę zeznania rocznego za 2004 r.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. Nr 121, poz. 591; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK