| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wpływ okresu przypisania kosztów na rozliczenia księgowe i podatkowe

Wpływ okresu przypisania kosztów na rozliczenia księgowe i podatkowe

5 stycznia 2004 r. nasza spółka zawarła z kontrahentem umowę o świadczenie usług marketingowych i promocji produktów w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2004 r. W kwietniu 2005 r. otrzymaliśmy od kontrahenta faktury VAT za te usługi na łączną kwotę 250 000 zł. W urzędzie skarbowym zostało już złożone roczne zeznanie podatkowe CIT-8. Sprawozdanie finansowe za 2004 r. zostało zatwierdzone. Czy z uwagi na zamknięcie roku podatkowego i księgowego 2004 możemy zaksięgować te faktury w ciężar kosztów roku 2005 jako koszty uzyskania przychodu w tym roku podatkowym? Czy należy złożyć korektę CIT-8 za 2004 r.?

Korekta zeznania rocznego: Koszty poniesione w celu uzyskania przychodów są potrącalne w roku podatkowym, w którym ten przychód wystąpił albo – racjonalnie oceniając – powinien wystąpić.
 
Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (art. 15 ust. 4 updop).
Z powołanego przepisu wynika, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodów są potrącalne w roku podatkowym, w którym ten przychód wystąpił albo – racjonalnie oceniając – powinien wystąpić.
Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o rachunkowości, w przypadku gdy jednostka otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na wynik finansowy po jego zatwierdzeniu, skutki tych zdarzeń ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała (art. 54 ust. 2). Jeżeli jednak skutki tych zdarzeń w istotny sposób zniekształcają wynik finansowy, należy je zakwalifikować jako błąd podstawowy i kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu należy odnieść na kapitał (fundusz) własny i wykazać w sprawozdaniu jako zysk (stratę) z lat ubiegłych.
Jeżeli popełniony błąd ma wpływ na ustalenie zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, zwłaszcza w sytuacji gdy zobowiązanie zostało zaniżone – jednostka powinna skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację).
W sytuacji opisanej w pytaniu nieujęcie faktur kosztowych w zeznaniu za 2004 r. spowodowało zawyżenie zobowiązania podatkowego. Jeżeli więc jednostka nie skoryguje zeznania rocznego CIT-8 za 2004 r., nie narazi się na reperkusje ze strony urzędu skarbowego. Jednak ujęcie tych kosztów w rozliczeniu za 2005 r., w przypadku ewentualnej kontroli, najprawdopodobniej spowoduje zakwestionowanie ich prawidłowości przez organ podatkowy. Dlatego też spółka w swoim interesie powinna złożyć korektę zeznania rocznego za 2004 r.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. Nr 121, poz. 591; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK