| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przejęcie dokumentacji księgowej przez organy ścigania a konieczność składania rocznego zeznania podatkowego

Przejęcie dokumentacji księgowej przez organy ścigania a konieczność składania rocznego zeznania podatkowego

Czy w przypadku gdy dokumenty księgowe spółki zostały zabezpieczone i przejęte przez prokuraturę i policję w toczącym się postępowaniu wyjaśniającym, istnieje obowiązek składania deklaracji, zeznań i sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Obowiązek składania zeznań podatkowych: Przekazanie dokumentów spółki organom ścigania nie zwalnia od obowiązku składania deklaracji i sprawozdań finansowych.
 
Podatnicy są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (art. 25 ust. 1 updop).
Natomiast stosownie do postanowień art. 27 ust. 1 i 2 updop podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca następnego roku. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania. Żaden z przepisów ustawy nie zwalnia podatników prowadzących działalność gospodarczą z obowiązku składania deklaracji.
Biorąc pod uwagę wymienione przepisy należy stwierdzić, że przekazanie dokumentów spółki organom ścigania nie zwalnia z obowiązku składania deklaracji i sprawozdań finansowych.
Jednak ze względu na specyfikę tej sytuacji wydaje się, że w przypadku złożenia deklaracji po obowiązującym terminie fakt przejęcia dokumentów przez organy ścigania powinien być wystarczającą przesłanką do odstąpienia od wymierzenia grzywny wynikającej z przepisów karnych skarbowych.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. Nr 121, poz. 591; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK