| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przejęcie dokumentacji księgowej przez organy ścigania a konieczność składania rocznego zeznania podatkowego

Przejęcie dokumentacji księgowej przez organy ścigania a konieczność składania rocznego zeznania podatkowego

Czy w przypadku gdy dokumenty księgowe spółki zostały zabezpieczone i przejęte przez prokuraturę i policję w toczącym się postępowaniu wyjaśniającym, istnieje obowiązek składania deklaracji, zeznań i sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Obowiązek składania zeznań podatkowych: Przekazanie dokumentów spółki organom ścigania nie zwalnia od obowiązku składania deklaracji i sprawozdań finansowych.
 
Podatnicy są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (art. 25 ust. 1 updop).
Natomiast stosownie do postanowień art. 27 ust. 1 i 2 updop podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca następnego roku. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania. Żaden z przepisów ustawy nie zwalnia podatników prowadzących działalność gospodarczą z obowiązku składania deklaracji.
Biorąc pod uwagę wymienione przepisy należy stwierdzić, że przekazanie dokumentów spółki organom ścigania nie zwalnia z obowiązku składania deklaracji i sprawozdań finansowych.
Jednak ze względu na specyfikę tej sytuacji wydaje się, że w przypadku złożenia deklaracji po obowiązującym terminie fakt przejęcia dokumentów przez organy ścigania powinien być wystarczającą przesłanką do odstąpienia od wymierzenia grzywny wynikającej z przepisów karnych skarbowych.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. Nr 121, poz. 591; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK