| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zaliczanie do kosztów składek ZUS i wynagrodzeń

Zaliczanie do kosztów składek ZUS i wynagrodzeń

W naszej spółce z o.o. wypłata wynagrodzeń z tytułu umów o pracę za marzec 2005 r. nastąpiła 8 kwietnia 2005 r., natomiast składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń zostaną uregulowane w ZUS do 15 maja 2005 r. Do kosztów jakiego miesiąca powinny być zaliczone wypłaty wynagrodzeń i opłacone składki ubezpieczenia społecznego?

Wynagrodzenia takie będą stanowić koszt uzyskania przychodów dopiero z dniem wypłaty, także składki ZUS dotyczące tego wynagrodzenia można zaliczyć do kosztów po ich uregulowaniu.
Wynika to z obowiązującej od początku tego roku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji pracownika wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz art. 18 updof, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Nie uważa się również za koszt uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, w części finansowanej przez płatnika składek (art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a updop).
W przedstawionej przez Państwa sytuacji wynagrodzenia za marzec spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów kwietnia. Ponieważ przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują opłacanie składek do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonywanej wypłaty, będą one zaliczane do kosztów maja. Oczywiście jeżeli w maju zostaną opłacone.
Sławomir Biliński
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »